Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo žraloků připlavaly medúzy

14 2000
S y d n e y - Na mohutném schodišti proslulé Opery, zalitém sluncem, se choulí drobná žena, třese se chladem a srká čaj. Nevnímá nic z nádherného světa kolem: zálivy modrého moře s tichými plachetnicemi a hučícími trajekty, hrozny mrakodrapů, mohutný železný oblouk přístavního mostu, nábřežní promenádu, kde se sešel svět. Triatlonistka Renata Berková skončila trénink a vylezla z vody. "Od prvního kilometru mě prolezla zima," i hlas se jí třese. "Na závod zesílím vrstvu namazání, z Japonska jsem si dovezla mast."

Dvaapadesát mužů a osmačtyřicet žen trénuje na závod, jehož olympijskou premiéru mají sledovat podél trati statisíce lidí. Pořadatelé jsou si tím jisti. "Na posledních třech stech metrech jsem potkával medúzy, už jsou tady," oznámil Filip Ospalý, působící dojmem, že se právě vykoupal v teplém moři na rovníku. Vyzkoušel pod neoprenem pálivější hřejivou mast. "Na zadku jsem měl poprvé suché fleky." Medúzy jej překvapily. "Zastavil jsem se, sáhl na ni, abych poznal, jestli nepálí. Nepálila. Ale při závodě tam asi nebudou, utečou před námi."

O medúzách toho moc neví, o žralocích mnohem víc. "Vím, který mně může ublížit a který se mě bude bát," prohlašuje triatlonista, který ve vodě dosud žraloka nepotkal. "Žralok není tak hloupý, aby sem připlaval a nechal se zabít kvůli nějakému triatlonu," fandí svým vypravěčským smyslem dravcům, jejichž údajným útokům v zálivu věnoval světový tisk neméně pozornosti než dopingu.

Plaveckých tisíc pět set metrů, první díl závodu, už může vyslovit tvrdé slovo k medailím. Proto ten zájem, kdo z kterého místa na dlouhém startovním molu bude skákat. Podle pořadí ve světové tabulce si závodníci mohou vybrat. Hledají si místo vedle dobrých plavců, mohou se za nimi vyvézt na vlně, říkají tomu jako v cyklistice na háku. Jan Řehula, ve světovém pořadí devátý, se rozhodoval jinak. "Vybral jsem si čtrnáctku, je to trochu doprava, budu blíž k pravotočivé zatáčce u žluté bójky." Čeká se lítý boj. Hlava na hlavě, lokty nebezpečně blízko, kopání, strkání.

"Jeden kop do hlavy, postižený zaváhá a uzavře jej hradba těl," líčí předseda svazu triatlonu Pavel Kořan. "Pár ran může každý schytat," myslí si Řehula. Když trénoval s australskými triatlonisty ve Švýcarsku, nacvičovali i tenhle mumraj. "Ve skupině jsme se schválně mlátili a plavali přes sebe." Z vody vede nepříliš široké schodiště, z kterého by chtěl vyběhnout alespoň jako desátý. V depu se šetří každá vteřina.

Neopren dolů, nasadit přílbu, chytnout kolo a ještě bos na ně vyskočit, tretry zaseknuty na pedálech. Šest okruhů, pak ještě běh. A v cíli? "Na medaili kluci mají, problém je v tom, že na ni může sáhnout dalších dvacet chlapů," uvažuje trenér Martin Dvořák. Včera se triatlonisté přestěhovali z olympijské vesnice do hotelu All Seasons Menziens, který si Česká olympijská a. s. celý pronajala pro sponzory a hosty. "Úspěch oslavíme v Českém domě a pak se zase přesuneme do vesnice," plánuje šéf triatlonistů Kořan.

Co je v triatlonu úspěch? "Do osmého místa v mužích, a zklamání, když nebudeme do šestnáctého. Ze všeho ostatního se budu dost těžko vzpamatovávat," říká Kořan.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz