Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladičká dálkařka chce do Atén

21 2004
Praha - Jak slaví juniorská mistryně světa ve skoku dalekém dva dny po triumfu? Podívá se do vázy na růže, které jí na letiště přivezl přítel - výškař Jaroslav Bába. Pak si sáhne na ušní lalůčky, ozdobené novými oranžovými náušnicemi s květinou. A dál? „Nijak. Asi si to neuvědomuju,“ usměje se sedmnáctiletá Denisa Ščerbová.

„Ani já, ani rodiče. Nic jsem ještě nedostala,“ popíchne je.

V italském Grossettu vyhrála šampionát hned prvním pokusem - 661 centimetrů. „Trenér mi povídal: Hopsni tam, tak jsem ho poslechla.“

Atletice se věnuje teprve pátým rokem a z Vítkovic už jezdí na milionovou Zlatou ligu.

Kdysi ji maminka vzala na zarostlé hřiště v Orlové. Moc ji to pobíhání a poskakování nebavilo. „Ale ve všem jsem vyhrávala, tak jsem si řekla, zkusím to.“

Všestrannost jí zůstala. Skáče, běhá sprinty, dělá pětiboj a trenér Aleš Duda pro ni chystá lahůdku - 400 metrů překážek. „Do toho se mi ale nechce, moc to bolí,“ brání se.

Jejím vzorem je německá dálkařka Heike Drechslerová. Proč? „Už v sedmnácti skočila 690.“ Ve stejné době zapsala český rekord 689 Jarmila Nygrýnová-Strejčková. Platí dodnes.

Denisa Ščerbová v roce 1982 ještě nebyla na světě. Jak daleko má k tomu, aby tyhle mety překonala? „Doufám, že blízko,“ zasměje se odvážně. „Ale kdo ví, co bude...“

Čtyřicetiletou veteránku Drechslerovou už na jaře porazila.

A teď? Chystá se na olympiádu. Z trojice českých B-limitářek má zatím nejlepší výkon. Jistotu v podobě 670 centimetrů jí zničil teď v Itálii milimetrový přešlap.

„Snad se do Atén podívám, věřím tomu.“ Kvůli náročné sezoně odložila zkoušky na uzavření 3. ročníku na sportovním gymnáziu. „Půl roku jsem tam nebyla,“ zastydí se.

Podobně jako na halovém mistrovství světa v Budapešti chce v Aténách sdílet pokoj se svým milým. „Ale doma spolu ještě nebydlíme, na to je moc brzo,“ řekne.

Kdo teď bude rozhodovat? Starší, už dospělý muž? Nebo dívka, zato mistryně světa? „Snad se nějak dohodneme.“ Spolu chodí do kina, nejraději na české filmy, poslouchají muziku.

„Nemám vybraný vkus, někdy musím nad výběrem přimhouřit oči. Rammstein nebo dechovku rovnou vypínám,“ zvýší hlas.

Autoři:


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz