Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

V mládí skočil nahý do Temže. Teď Farah pobláznil Británii i Bolta

Britský vytrvalec Mo Farah získal zlato v běhu jak na desetikilometrové, tak i na poloviční trati. (11. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - V mládí býval divoký, jednou nahý skončil z mostu do řeky Temže. Ale také měl v pokoji na zdi plakát Muhammada Aliho, boxerské legendy. Po dvou londýnských sobotách už také patří mezi velikány. Britský vytrvalec Mo Farah se stal sedmým vytrvalcem v historii, který získal olympijský double na 5 000 a 10 000 metrů.

Burácející stadion jej v sobotu 4. srpna dotlačil do cíle závodu na desetikilometrové trati, jako první Brit vyhrál na nejdelší stadionové distanci olympijské zlato.

Vytrvalecký double na OH

Pouze sedm vytrvalců v historii vyhrálo na olympijských hrách double na 5 000 a 10 000 metrů. Zcela unikátní postavení mezi nimi patří Emilu Zátopkovi - legendární Ťopek vyhrál v Helsinkách 1952 tři zlata, kromě běhů na 5 000 a 10 000 m ovládl také maraton.

2012: Mo Farah (V. B.)
2008: Kenenisa Bekele (Et.)
1980: Miruts Yifter (Et.)
1972 a 1976: Lasse Viren (Fin.)
1956: Vladimir Kuc (SSSR)
1952: Emil Zátopek (ČSSR)
1912: Hannes Kolehmainen (Fin.)

Mráz běhal člověku po zádech, když osmdesátitisícový dav zpíval na jeho počest "God Save the Queen". Na stupních si ztěžka vydechl, těch emocí bylo příliš.

O sedm dnů později, opět v sobotu, se olympijský stadion otřásal znovu. Mo Farah famózním způsobem ovládl i poloviční trať. Pobláznění Britové na tribunách šíleli.

"Neuvěřitelné! Věděl jsem, že musím vydržet do konce. Bez diváků bych to nezvládl," přiznal devětadvacetiletý běžec. "Byla to dlouhá cesta. Dřel jsem, kvůli tomuhle jsem dřel. Nebylo to jednoduché, ale stálo to za to."

Pochází ze Somálska, chudé africké země. Několik let žil v Džibuti. A v osmi letech odjel s otcem do jeho rodné země, Velké Británie.

V jejím dresu dobyl absolutní vrchol. V cíli předvedl vítězné gesto s názvem "Mobot", zatočil ruce nad hlavu, konečky prstů se dotkl hlavy tak, aby virtuálně vytvořil písmeno M. Předvedl pár sed-lehů a nevěřícně koukal do kamer. Euforie neměla konce.

Fotogalerie

Pouze jedna žena stála v tom burácejícím hledišti v klidu. Tania Farahová pohladila své těhotenské bříško a jemně se usmála. V nejbližších týdnech očekává narození dvojčat - holčiček. "Pro každou z nich mám jedno zlato," těšil se.

Dejte mu šlechtický titul. Ať žije Sir Mo, křičeli televizní komentátoři. Poklonu mu složil Usain Bolt. V cíli sprinterské štafety, v níž Jamajka překonala světový rekord, neházel své slavné blesky. Vystřihl britský "Mobot". "Tohle udělal? Vždyť on je přece legendou. Bylo to famózní," rozplýval se nadšením Farah.

Atletický program olympijských soutěží uzavřeli symbolicky dva jeho největší hrdinové - Jamajčan a Brit. Stoupali na stupně vítězů s tím, že předvedou své vítězná gesta. Ale obráceně. A stadion se mohl zbláznit radostí...

Najdete na iDNES.czmobilní verze