Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Moc to bolelo, naříkala čínská hrdinka

15 2006
Turín, Praha - Tenhle příběh se bezpochyby zapíše pro budoucí generace. Příběh o tvrdém pádu, nezdolnosti a medaili. "Možná to pro mě bude velká zkušenost do budoucna," povídá čínská krasobruslařka Tan Čang, nová hrdinka olympijských her. Ve finále sportovních dvojic s partnerem chtěla zaútočit na zlato.

Pustili se proto do riskantního prvku: odhozeného čtverného salchowa. Je to rarita. Jenže Čang při něm ošklivě upadla, zranila se a její tělo se zastavilo až o hrazení.

"Můžete si jen představit, jak moc to bolelo. Zkoušíme hranice toho, co člověk dokáže. Měla jsem se čtyřikrát otočit ve vzduchu, pak kus letět a nakonec jsem skončila až na hrazení," líčila pozdě v noci.

Jen pár vteřin trvalo zdání, že hned po pádu bude pokračovat. Pak ji zmohla bolest. Pár zastavil, dojel k trenérům a rozhodčím. O chvíli později ale bylo jasno: jede se dál.

"Tohle pramenilo z čínské nátury a olympijské atmosféry," míní Radka Kovaříková, dřívější světová šampionka ve sportovních dvojicích.

Dvacetiletá Číňanka po boku partnera Chao Čanga kroužila po ledě. "V hlavách jsme měli prázdno. Nevěděli jsme, kde začít. Pak jsme dostali znamení," vyprávěla Čang.

Na konci jízdy jim diváci tleskali možná víc než vítězům Totmjaninové a Marininovi. Zavládlo napětí. Co bude dál? Rozhodčí přiřkli čínskému páru stříbro.

"Pravidla byla dokonale respektována a výkon páru byl dobrý," uvedl Fredi Schmid, generální sekretář bruslařské unie. Na stupně vítězů už Čang dojela s ovázanou a zaledovanou nohou.

"Krasobruslení je nebezpečné. Není to jen držení se za ruce a prožívání. Jenže spousta zranění se stane v trénincích, takže o tom lidé nevědí," uvedla Taťjana Totmjaninová.

Sama prožila chvíle hrůzy, když ji partner pustil z výšky na led, na němž zůstala bezvládně ležet. V Turíně si však spolu vyjeli zlato.

Dramatický moment volné jízdy sportovní dvojice Tan Čang, Chao Čang. Partnerka upadla při pokusu o odhozený čtverný salchow. Po krátkém přerušení však čínský pár v jízdě pokračoval a nakonec získal stříbrnou medaili.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze