Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Mohla se zabít, komentoval otec Pärsonové její hrůzný pád

TĚSNĚ PŘED PÁDEM. Anja Pärsonová takhle letěla vzduchem, vyvázla bez vážných zranění. | foto: AP

18 2010
Děsivý pád švédské lyžařky Anji Pärsonové vystrašil všechny diváky olympijského sjezdu. V závěru středečního závodu plachtila šedesát metrů vzduchem a pak ošklivě upadla. S velkým štěstím unikla vážnějšímu zranění.

"Byl to nejhorší pád v mé kariéře, ale nakonec to ještě dobře dopadlo," prohlásila Pärsonová.

"Bylo to zatraceně o fous. Mohla se klidně zabít," uvedl její šokovaný otec Anders.

Osmadvacetiletá lyžařka měla velkou naději na šestou olympijskou medaili. Na mezičasech bojovala o druhé místo, po nepovedeném skoku však bude ráda, pokud bude moci na hrách ve Vancouveru znovu závodit.

"V tuto chvíli nemohu říct, jestli bude moci na hrách pokračovat. Je hodně pohmožděná a dost ji to bolí. Kdo ji ale zná tak dobře jako já, tak nepochybuje, že ji na sjezdovkách ve Vancouveru ještě uvidíme," prohlásil trenér švédských sjezdařek Ulf Emilsson.

Pärsonová se postarala o nejdramatičtější okamžik dosavadního průběhu sjezdařských disciplín. Její pád připomínal děsivou nehodu Rakušana Hermanna Maiera z her v Naganu; "Herminátor" se tehdy o tři dny později postavil s mnoha pohmožděninami na start superobřího slalomu a senzačně vyhrál.

Vítězka sjezdu Lindsey Vonnová hned po pádu Pärsonové šokovaně odvrátila pohled, dlouho měla obličej schovaný v dlaních a bála se nejhoršího. Když se švédská závodnice postavila na nohy, Američanka si viditelně oddychla. Podobné pocity prožívala i bronzová Rakušanka Elisabeth Görglová, která dokonce při pohledu na plachtící Pärsonovou hlasitě vykřikla.

"Nemohla jsem si pomoci. Nekřičela jsem úlevou, že jsem udržela třetí místo, ale protože to byl děsivý pohled," uvedla Görglová. Švédské lyžařské legendě Pernille Wibergové dokonce vyhrkly slzy. "Něco takového jsem ještě neviděla," uvedla slavná závodnice, která sjezd komentovala pro švédskou televizi.

"Zkombinovala hned dvě disciplíny. Alpské lyžování a skoky na lyžích," komentovala pád své soupeřky už v uvolněnějším duchu Kanaďanka Emily Brydonová. "Na ženy to byl hodně dlouhý sjezd, a byla proto asi hodně vyčerpaná. Na závěrečném skoku je to pak těžké," dodala.

Trať v noci před závodem zmrzla, takže lyžařky jezdily větší rychlostí, než se čekalo. Pärsonová vletěla na skok rychlostí 110 km/h.

Ředitel závodu Atle Skaardal však kritiku odmítl. "Když někdo spadne, je to vždycky špatné. Ale nemůžu nést zodpovědnost za každý pád," řekl bývalý norský lyžař po závodu plném karambolů. Přesto vyslyšel výzvy: dnešní sjezd do ženské superkombinace bude zkrácen a závěrečný skok snížen. "Trochu to zjednodušíme," uvedl Skaardal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze