Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Mohou Češi čekat tři medaile, nebo víc?

8 2006
Praha - Tři, dva, jedna – start! Tak odpočítává Turín dny zbývající do startu her. Komu přinesou slávu a komu zklamání? Vrcholí předolympijské prognózy. Obhájí Německo pozici nejúspěšnější země? Nebo je skolí Norové, či snad Američané? A jak do medailové bitvy promluví Češi? Ještě před pár týdny to vypadalo báječně. Teď, po posledních prověrkách, očekávání střízlivějí.

Před čtyřmi lety v Salt Lake City získalo Česko tři medaile zásluhou Valenty (zlato) a Neumannové (dvě stříbra). Dosud nejbohatší bylo Sarajevo 1984 se šesti medailemi (0-2-4).

"Bral bych tři medaile," prohlásil olympijský šéf Milan Jirásek po schválení nominace.

V jaké formě jsou nejvážnější uchazeči? Kateřina Neumannová si v klidu lyžuje v Pragelatu na ideálních tvrdých tratích. Tři týdny se nezneklidňovala závodní atmosférou, zdá se zdravá. "Cítím, že vše klape, a nemohla jsem pro úspěch udělat víc," řekla v sobotu.

Už v neděli se po skiatlonu může na její hrudi zatřpytit její pátá olympijská medaile. A v ideálním případě může sama dobýt tři cenné kovy – ještě na klasické desítce a ve volné třicítce. Do noty jí hraje skladba závodního programu, která dovoluje dostatečný odpočinek.

Dnes do Itálie letí Jakub Janda. Letadlem, lyže na můstcích vyzkouší až později. Stopu na velkém můstku mu testovali čeští předskokani, Tomáš Kyncl dokonce skákal s kamerou na hlavě.

"Můstek je super, ale nájezdová stopa u hrany je trochu nerovná, takže jdeme víc na levou nohu," vzkázal Michal Doležal, osmý z olympiády v Naganu před osmi lety.

Jandovy poslední výsledky zmlsané fanoušky souží. Vítěz pěti závodů Světového poháru byl naposledy na stupních vítězů 6. ledna v Bischofshofenu, kde potvrdil triumf v Turné čtyř můstků.

Od té doby nic. "Cítím se jen trochu unavený, jinak skoky vypadají technicky v pohodě," říká klidně.

Letecký šampionát v Kulmu ho nerozhodil, místo cestování do Japonska trénoval u kouče Bajce v Kranji, doma dobil fyzickou baterii.

V Polsku i Německu ho však při Světových pohárech sfoukl vítr.

"Žádný pokles formy tam není," říká skokanský šéf Leoš Škoda, bývalý reprezentant. Jenže skokanské pole se proti úvodu sezony vyrovnává.

Reálný odhad? Janda může získat dvě medaile. Podle "skokanských božstev" bude jedna jistá, jako odměna za výtečný rok. Ale i tu by mohl ve větrné loterii ztratit. "Chci ji, strašně moc ji chci," drží mu palce otec Milan Janda. "Dokáže to."

Mnozí spoléhají na hokejisty. Do poslední chvíle sbírají pilně body v zápasech NHL, mužstvo přece jen posílí uzdravený útočník Eliáš.

O výsledku však rozhodne jediný zápas – čtvrtfinále. Odtud vedou jen dvě cesty, radosti a slz. Na rozdíl od lyžařů není čas na opravy. Finále turnaje bude finále celých her.

A dál? Boulařka Sudová, běžec Bauer. Možná rychlobruslařka Sáblíková, slalomářka Záhrobská a ještě i akrobat Valenta. Také biatlonisté mohou trefit terč. A co když se urodí nevídané překvapení? Všichni touží přispět do medailové pokladnice.

"Je lepší držet naději u více lidí než spoléhat na jediného," tvrdí Milan Jirásek.

Stane se Turín a okolí pro český sport zemí zaslíbenou?

KAM DOLETÍ? Jakub Janda v posledních dnech ztratil na jistotě. Naposledy stál na stupních vítězů ve Světovém poháru 6. ledna. Vrátí se tam tuto neděli, kdy se na olympijských hrách skáče na středním můstku?Najdete na iDNES.czmobilní verze