Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monacký princ převrátil čtyřbob

24 2002
Park City - Monacký princ Albert havaroval v třetí jízdě olympijského závodu čtyřsedadlových bobů a nakonec se svou posádkou stejně jako před čtyřmi lety v Naganu obsadil 28. místo. Třiačtyřicetiletý člen Mezinárodního olympijského výboru se v Salt Lake City zúčastnil coby aktivní sportovec už pátých - a prý posledních - her. Ve třetí jízdě udělal Albert Grimaldi, řidič monackého čtyřbobu, ve spodní části trati chybu, po níž se stroj převrátil na bok. V této nedůstojné pozici také posádka doklouzala až do cíle.

Bobisti vyvázli nezraněni; za potlesku diváků odešli z dráhy a mohli posléze pokračovat v soutěži. Krátce předtím na témže místě havarovali také Slováci, nehodě se v olympijském závodu nevyhnuly ani čtveřice Panenských ostrovů a Nového Zélandu.

Prince Alberta v Park City limitoval natažený stehenní sval. "Tím ale naše nepovedené vystoupení rozhodně nehodlám omlouvat. Byl jsem vychován k tomu, abych se při porážkách nikdy na nic nevymlouval," nezapřel dvorní etiketu. Již před zraněním se však nechal slyšet, že zřejmě závodí na svých posledních olympijských hrách.

Debutoval před čtrnácti lety v Calgary a nyní v Utahu dosáhl primátu nejstaršího bobisty v olympijské historii. "V Turíně za čtyři roky se ale už asi bude závodit beze mne. Už jsem nejspíš opravdu u konce dráhy," dodal aristokrat.

Princ bydlel spolu s dalšími sportovci v olympijské vesnici, jeho pokoj byl pouze nadstandardně vybaven televizí a telefonem. "To kdyby mě někdo sháněl kvůli něčemu opravdu důležitému," vysvětlil Albert. Sám prý žádné zvláštní vybavení nepožadoval.

I přes princovy neúspěchy v ledovém toboganu se však jeho rod má v olympijské historii rozhodně čím pochlubit. Albertův dědeček John Kelly má tři zlaté medaile z veslařských soutěží ve dvacátých letech, o tři dekády později se na olympijské stupně vítězů - rovněž ve veslování - postavil i princův strýc Jack.

Monacký princ a posádka jeho čtyřbobu opuštějí dráhu poté, co ve čtvrté jízdě převrátili svůj bob a cílem projeli na boku

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz