Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Montgomery a Atény? Zapomeňte

12 2004
Praha - Vedení Amerického olympijského výboru má o starost méně. Už žádné dotazy kolem účasti Tima Montgomeryho na olympijských hrách v Aténách. Světový rekordman bude v Řecku chybět - ve finále kvalifikace skončil až sedmý. Letenku do Atén si vybojovala trojice Maurice Greene, Justin Gatlin a Shawn Crawford.

Nejlepší trojice v běhu na 100 m se naskládala do dvou setin sekundy: Greene finišoval za 9,91 s, Gatlin 9,92 s a Crawford za 9,93 s. A Montgomery? Sedmé místo za čas 10,13 s...

"Dáme vám nějaké jiné téma na povídání. Něco pozitivního," žertoval s reportéry Maurice Greene. V cíli se trojnásobný mistr světa a olympijský šampion ze Sydney 2000  pochlubil novým tetováním na pravém bicepsu. Stojí na něm čtyři písmena GOAT (greatest of all time) - nejlepší v historii. "Světový rekord se vrátí ke mě," narážel na fakt, že v září 2002 mu Tim Montgomery vzal prvenství v historických statistikách.

V současnosti se Greene Montgomeryho bát nemusí - světový rekordman se ještě letos nedostal pod hranici deseti sekund, od neúčasti ve finále americké olympijské kvalifikace jej dělilo devět setin sekundy. A ve finále? Vyhořel. Doběhl do cíle a zadíval se na tabuli. Oči z ní nespustil ani cestou do mixzóny. Nečekal tam na něj golfový vozík s bodyguardem, jako na jeho přítelkyni Marion Jonesovou.

Ale zástup novinářů, kteří měli stejnou otázku jako na jeho partnerku: proč?

"Když budu mluvit, vyzní to negativně. Když nebudu mluvit, vyzní to negativně. Raději nebudu nic říkat a budu se věnovat svému synovi," řekla po svém pátém místě v běhu na 100 m trojnásobná olympijská vítězka ze Sydney 2000 Marion Jonesová.

"Tohle je důvod, proč jsem nevyhrál. Mám vás všechny za zády každý den!" hlesl rozzlobeně Tim Montgomery. Sprinteři objevili důvody svých neúspěchů - novináře. A proč ne?

Denně jim znepříjemňují život. Už žádné oslavné tiskové konference po medailových žních, žádné dotazy na světový rekord. Středobodem zájmu je jediné: Balco. A kauza spojená s užíváním nedovolených prostředků, které laboratoř sportovcům distribuovala. Jonesová čelí podezření, Montgomerymu hrozí společně s další pěticí atletů doživotní trest.

Jasné je pouze jedno - zatímco Jonesová má ještě šanci kvalifikovat se v běhu na 200 m a v dálce, bez ohledu na výsledek celé kauzy Montgomery do Atén nepojede. S časy nad deset vteřin nemá ani šanci dostat se do nominace americké štafety.

Užívání zakázaných podpůrných prostředků sice popírá, deník San Francisco Chronicle však už před měsícem uveřejnil zprávu, že atlet ve výpovědi před federální porotou přiznal užívání růstového hormonu a THG.

Teď Montgomerymu nezbývá nic jiného než čekat na datum slyšení u arbitrážního soudu ve Švýcarsku. A sledovat divadlo kolem Maurice Greena. "Je to mistr sprintu," řekl o něm Trevor Graham, kouč v Sacramentu druhého Gatlina a Crawforda, který dlouho vedl Marion Jonesovou i Tima Montgomeryho.

"Time, seš nejlepší," zakřičela na Montgomeryho jedna z divaček, když odcházel z plochy.

"Děkuji. Ještě vám to ukážu," odvětil Montgomery.

"Kdy?" zeptal se jeden z novinářů.

"Tohle není můj poslední závod," rozzlobeně řekl Montgomery.

Ale ten další nebude v Aténách.

Světový rekordman v běhu na 100 metrů Tim Montgomery neuspěl v americké olympijské kvalifikaci a v Aténách nepoběží.

Autor:


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz