Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Montgomery může usilovat o olympiádu

7 2004
Sacramento - Tim Montgomery, světový rekordman v běhu na 100 metrů, a dalších pět amerických atletů obviněných z dopingu se mohou zúčastnit národní olympijské kvalifikace pro Atény. "Americké zákony jsou jasné. Pokud s někým není ukončeno celé řízení a není shledán vinným, musí mít možnost startovat v závodech," citovala agentura Reuters výkonného ředitele americké atletické federace Craiga Masbacka.

O účast v Aténách budou atleti USA bojovat od pátku do neděle 18. července v Sacramentu.

Montgomeryho, stříbrného čtvrtkaře z olympiády Alvina Harrisona, bývalou halovou mistryni světa na dvoustovce Michelle Collinsovou a další špičkovou sprinterku Chryste Gainesovou podezřívá Americká antidopingová agentura (USADA) z dopingu, i když neměli nikdy pozitivní nález.

V disciplinárním řízení však budou muset vysvětlovat své spojení s kalifornskou laboratoří Balco, jejíž majitelé čelí obvinění z distribuce dopingu mezi sportovce.
 
Atletičtí funkcionáři v USA se zabývají rovněž případy halové světové rekordmanky v běhu na 1500 metrů Reginy Jacobsové (pozitivní test na THG) a člena zlaté olympijské štafety na 4x400 metrů Calvina Harrisona, jenž měl v těle zakázaný stimulant modafinil. Všechny teprve čekají slyšení před disciplinární komisí.
 
Američtí atleti mají jedinou šanci probojovat se na olympiádu - v národní kvalifikaci musejí skončit do třetího místa a splnit zároveň vstupní olympijský limit mezinárodní federace IAAF.
 
Montgomery se v úterý dozvěděl další dobrou zprávu. Jeho případem se bude zabývat sportovní arbitráž v Lausanne, na niž se obrátil kvůli obavám, že v Americe by se nedočkal spravedlivého procesu.

Zástupci USADA se rozhodli mu vyhovět. Datum zasedání arbitráže nebylo oznámeno, podle anonymního zdroje citovaného agenturou AP by měl sportovní soud rozhodnout před olympiádou.
 
"Dosavadní chování USADA je tak do nebe volající, že nemáme důvěru ve spravedlivý a nestranný proces. Hlavní žalobce je také předpojatý a nehorázné je to, že zveřejnili důvěrné informace," řekl v minulém týdnu Montgomeryho právník Howard Jacobs.
 
Méně příznivá je pro Montgomeryho zpráva, že USADA požádala podle listu San Jose Mercury News o poskytnutí informací, které Montgomery a další atleti uvedli při výpovědi před velkou porotou. Deník San Francisco Chronicle v červnu napsal, že partner Marion Jonesové se pod přísahou přiznal k užívání růstových hormonů i dříve nezjistitelného steroidu THG.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz