Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mormoni využijí olympiádu k propagaci víry

15 2002
Salt Lake City - Až se budou na zimních olympijských hrách navečer předávat medaile, bude to vždy na pozadí osvětleného mormonského chrámu, který dominuje panoramatu utažského správního střediska Salt Lake City. Mormonský chrámový chór zapěje při inaugurační ceremonii a hlavní organizátor, který je zároveň mormonským biskupem, bude vítat atlety a hosty z celého světa.

Jak vidno, olympijské hry budou příležitostí k zviditelnění nejen pro čisté, úhledné a prosperující Salt Lake City, ale také a možná především pro církev, která podle mnohých právě v Utahu srostla se státem natolik, že někteří hovoří o teokracii. 

Mormonská církev, která proslula ve světě lpěním na konzervativních tradicích a podezřením z přetrvávání zakázaného, ale stále zřejmě skrytě praktikovaného mnohoženství, je totiž spjata s městem a státem Utah stejně, jako katolictví prostupuje Řím a Itálii.

Statistika hovoří výmluvně. Přes sedmdesát procent z 2,2 milionu obyvatel víceméně pouštního státu vyznává mormonství, v samotném Salt Lake City je hranice vyznavačů na padesáti procentech. Praktický celý utažský Kongres a státní Nejvyšší soud jsou obsazeny mormony; k praktikujícím mormonům patří většina starostů a správních úředníků a také guvernér.

"Je jasné, že reputace Utahu, reputace Salt Lake City a reputace církve jsou těsně spjaty," citoval tisk mluvčího mormonské církve Michaela Ottersona.

Středoevropan bude mormony považovat za podivíny, kteří patří do minulých staletí. Nepijí alkohol, kávu ani čaj, nekouří, při svatbě si slibují věrnost i pro život věčný, církvi odevzdávají desetinu svých příjmů a doma mají zásobu jídla na celý rok, aby byli připraveni na návrat Ježíše. Na druhou stranu ale za obdiv stojí dokonale pragmatická symbióza jejich hluboké víry s moderním světem.

Před majestátním chrámem zapůjčila církev skoro hektar pozemku pro slavnostní předávání medailí a místní parkoviště nákladem pěti miliónů dolarů proměnila ve shromaždiště pro sto tisíc lidí, nemluvě o třech miliardách lidí, kteří budou ceremonie i s chrámem v pozadí sledovat v televizi.

Mitt Romney, šéf olympijského organizačního výboru a mormonský biskup, nechtěně prozradil, že chrám přitom má hrát stejnou roli jako budhistická svatyně v japonském Naganu, kde se konaly olympijské hry před čtyřmi lety.

Církev byla sice během soutěže o místo pořádání her oficiálně neutrální, ale podnikatelé svázaní s mormony věnovali městu 211 tisíc dolarů na propagaci. Poté církev poskytla městu na hry miliony dolarů a dala k dispozici rozsáhlé plochy.

Pro kritiky je to sousto, které nemohou nechat bez povšimnutí. "Církev nikdy neprokázala příliš nadání pro snadné zvládání čehokoli. Utah je teokracie. Jediným důvodem, proč se nedopouští excesů, je malá komplikace, která se nazývá americká ústava," poznamenal Stephen Pace, místní konzultant a kritik církve.

Mormoni skutečně stahují z ulic centra misionáře v tmavých róbách a přikázali 200 misionářů, kteří budou sloužit jako průvodci, aby se vyhýbali šíření víry.

"Z našeho hlediska to není příležitost pro obracení lidí na naši víru, je to spíše příležitost informovat je a vzdělávat," řekl mluvčí Otterson s tím, že o mormonech panuje mnoho předsudků a falešných představ. Lidé se proto mají dozvědět mimo jiné i to, že církev zakázala mnohoženství už v roce 1890.

Ve fotogalerii si prohlédněte mormonskou tvář Salt Lake City

Sál v Conference Center, který pojme až 21 000 věřících

Mormon Tabernacle Choir patří k největším pěveckým tělesům světa, v centru Salt Lake City koncertuje v hale, která má varhany s 11 623 píšťalami.

Mormon Temple, nejposvátnější stavba mormonů

Socha Ježíše v návštěvním centru na Temple Square

Jména mormonských poutníků, kteří 24. července 1847 přišli k Velkému solnému jezeru

Conference Center, kam se vejde až 21 tisíc věřících

Socha mormonských osadníků na Temple Square

Pomník kalifonského racka na Temple Square. Když v roce 1848 přišla v Utahu po mormonském osídlení neúroda, zbavil tento pták začínající farmáře škodlivého hmyzu. Od té doby je jedném ze symbolů státu.

Komerční centrum Salt Lake City

Prorok Joseph Smith, zakladatel mormonské církve, kterého v roce 1844 zlynčoval dav ve státě Illinois.

Svatba v Mormon Temple, nejposvátnějším místě církve.

Prorok Brigham Young, druhý prezident mormonské církve, přivedl v roce 1847 své věrné do Salt Lake City.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz