MOV potrestal ukřivděného zápasníka, Abrahamian definitivně přišel o nechtěný bronz

Rozlícený zápasník Ara Abrahamian při hádce s rozhodčími. | foto: ČTK

16 2008
Kontroverzní vystoupení švédského zápasníka arménského původu Ary Abrahamiana, který se při čtvrtečním ceremoniálu vzdal bronzové medaile, má dohru. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Abrahamiana diskvalifikoval a vyřadil jeho jméno z výsledků her.

Na protest proti údajně nespravedlivému vyřazení v semifinále v kategorii do 84 kilogramů od pozdějšího šampiona Andrey Minguzziho nepočkal Abrahamian ani na dokončení vyhlášení vítězů, sundal si medaili z krku, položil ji do středu zápasnické žíněnky a odešel z haly.

Ještě předtím prý třiatřicetiletý rodák z arménského Gjumri vážně zvažoval, že na protest proti verdiktu rozhodčích v semifinále nenastoupí do zápasu o třetí místo. Nakonec se však nechal přemluvit a vybojoval nechtěný bronz. "Tahle medaile mě nezajímá. Chtěl jsem zlato," uvedl poté jeden z favoritů olympijského turnaje ve své kategorii a okamžitě ukončil kariéru.

MOV jeho chování potrestal, bronz mu odebral i oficiálně a jako důvod uvedl porušení zásady fair play. "Medailový ceremoniál je symbolický rituál, který všichni uznávají. Jakékoli jeho narušení ze strany sportovců, zvlášť medailistů, je urážkou ostatních sportovců a celého olympijského hnutí," stojí v prohlášení. Abrahamianovo chování podle rozhodnutí MOV neslo znaky politické demonstrace a nedostatečného respektu k soupeřům.

Švédsko tedy přišlo o bronz v hodnocení zemí. Jediným bronzovým medailistou z kategorie do 84 kg zůstane Nazmi Avluca z Turecka.

Abrahamianův incident nebyl prvním svého druhu. Na olympijských hrách v Barceloně 1992 si odmítl nechat na krk pověsit bronzovou medaili vzpěrač Ibragim Samadov reprezentující společný tým bývalého Sovětského svazu. Pouze si ji vzal do ruky a odešel. Později se za svůj čin omluvil, MOV ho ale stejně diskvalifikoval a vzpěračská federace mu dala doživotní zákaz startu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz