Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

MOV přijal nová pravidla pro výběr sportů

6 2007
Guatemala - Mezinárodní olympijský výbor na zasedání v Guatemale připravil nová pravidla, podle nichž se budou zařazovat nové sporty do programu her. "Jádro" 25-26 tradičních odvětví zůstane, další dva a ž tři spory mohou být doplněny. K jejich přijetí bude tentokrát stačit prostá většina. Dosud byla třeba dvoutřetinová.

Podle předsedy MOV Jacquesa Rogga je nový systém mnohem průhlednější a měl by vést k užitečnému "mixu" individuálních a týmových sportů i odvětví, která jsou oblíbená v různých oblastech světa.

Předloni vypadly ze seznamu olympijských sportů pro londýnské hry v roce 2012 baseball a softbal, přičemž žádný nový sport nebyl přijat a v programu tak zůstalo jen 26 odvětví. Hlasovací procedura navíc tehdy vyvolala vlnu kritiky.

Pro hry v roce 2016 mohou být do programu doplněny jeden nebo dva sporty, o návrat mohou usilovat i obě vyřazené pálkovací hry. MOV o podobě programu rozhodne na zasedání v roce 2009 v Kodani.

Pro další hry v roce 2020 pak olympijští funkcionáři vyberou 25 sportů a mohou přidat až tři nové. Vždy přitom musí být zachován nejvyšší možný počet 28 olympijských odvětví a seznam musí být znám sedm let před konáním her.

Podle Rogga mohou být "tradiční" sporty vyřazeny jen z výjimečných důvodů, například kvůli korupci, porušování antidopingových pravidel nebo dramatické ztrátě popularity.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
PROJECT MANAGER

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze