Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápas bude bojovat o návrat do programu olympijských her Buenos Aires

ilustrační foto | foto: Reuters

6 2013
Kromě volby dějiště olympijských her v roce 2020 má sobotní Mezinárodní olympijský výbor na zasedání v Buenos Aires další důležitý úkol. Zvolit sportovní odvětví, jež zaplní volné místo právě pro hry za sedm let.

Mírným favoritem je paradoxně zápas, který byl letos z programu her v roce 2020 vyřazen. O uvolněné místo se ucházejí společně baseball a softbal, které byly vyškrtnuty z programu v roce 2005, squash a právě zápas.

Tradiční olympijský sport byl vyřazen z programu na únorovém zasedání výkonného výboru MOV v Lausanne. "Jsem si jist, že se zápas do programu vrátí," prohlásil Denis Oswald, předseda Mezinárodní veslařské federace a jeden z šesti kandidátů na funkci předsedy MOV, kterou po dvanácti letech opustí Belgičan Jacques Rogge.  "Byla chyba tento sport vyřadit a musí být napravena," řekl Oswald.

Zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Po přestávce v roce 1900 se do programu OH o čtyři roky později vrátil, od roku 2004 zápasily na olympijských žíněnkách i ženy.  Loni v Londýně 344 zápasníků bojovalo o 11 sad medailí ve volném stylu a o sedm v řecko-římském.

Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. O nejcennější kov se na OH 1972 v Mnichově postaral Vítězslav Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg.  Posledním čs. medailistou pod pěti kruhy byl v roce 1988 v Soulu Jozef Lohyňa, bronzový ve volném stylu do 82 kg.

Právě vyřazení zápasu letos v zimě vzbudilo velký mezinárodní ohlas. Šéftrenér české reprezentace v řecko-římském zápasu Marek Švec to přirovnal ke konci zápasu v Čechách a krok MOV označil za zhovadilost.

"V únoru to pro nás všechny byl šok. Naštěstí se zápasníci, zápasnice a všichni okolo zápasu prakticky na celém světě semkli a rozhodli se bojovat proti této nepřízni osudu, za kterou, jak je nutno přiznat, si částečně můžeme sami," uvedl Švec před nedělní volbou.

Mezinárodní federace FILA rozprášila vedení a vyměnila také předsedu Raphaela Martinettiho za Nenada Laloviče. Přidala dvě nové váhové kategorie pro ženy a změnila pravidla, aby byla pro fanoušky jasnější. Kvůli návratu zápasu na OH spojily síly dokonce federace USA, Ruska a Íránu.

V květnu se zápas snadno dostal do užšího výběru kandidátů bojujících o volné místo v programu OH 2020. A v neděli se může do olympijské rodiny vrátit.

"Za těch několik měsíců se vedla nejen kampaň na podporu zápasu, ale samotný zápas se začal modernizovat a zatraktivňovat. Věřím, že v neděli vše dobře dopadne a náš sport z celé nešťastné záležitosti vyjde nakonec ještě silnější," prohlásil Švec. Za baseball a softbal bude přímo v Argentině orodovat i syn bývalého kubánského diktátora Fidela Castra Antonio. "Náš sport hraje 65 milionů lidí, přes čtyři miliony dětí a v televizi je vysílán ve 140 zemích světa. Myslím, že máme olympiádě co nabídnout," prohlásil.

Squash na dálku podpořil britský tenista Andy Murray, který ho hrál jako malý. "Líbí se mi. Je to náročný sport. Možná není tak atraktivní pro diváky, ale je to dřina," uvedl olympijský šampion z Londýna.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz