Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

MOV se sjednotil v boji proti dopingu

4 2003
Praha - Členové Mezinárodního olympijského výboru (MOV) na zasedání v Praze přijali jednotná pravidla v boji proti dopingu - Kodaňskou deklaraci. Tento kodex sestavila Světová antidopingová agentura (WADA) a v březnu jej v dánském hlavním městě odsouhlasili představitelé sportovních federací, národních olympijských výborů a zástupci více než 70 vlád. Lékařská komise MOV doplní do podzimu nové látky na seznam zakázaných prostředků, který vstoupí v platnost na Nový rok 2004.

Národní olympijské výbory a sportovní svazy musejí dohodu, podle níž se budou povinně řídit a trestat své sportovce všechny federace, podepsat do začátku LOH v roce 2004 v Aténách; jednotlivé vlády pak do zimních olympijských her v roce 2006 v
Turíně.

V kodexu je také zavedeno pravidlo, že za užití steroidů a dalších "tvrdých" prostředků bude provinilec potrestán zákazem činnosti na dva roky bez ohledu na odvětví. Dosud některé svazy, například fotbalový či cyklistický, aplikovaly vlastní výši
trestů.

Šéf WADA Dick Pound zvažuje, zda zařadit do kodexu možnost udělit za "výjimečných okolností" nižší trest. Podle nového systému bude dopingový případ vyšetřovat jediná komise, jejíž rozhodnutí se bude vztahovat na všechna odvětví. Nedojde tak k případu, že by sportovci změnili po pozitivním nálezu své pole působnosti.

Tento případ se stal i v České republice, kde běžkyně Alena Peterková po pozitivním dopingovému testu při Pražském maratonu v červnu 1995 přešla k duatlonu. "Myslím si, že tento systém boje proti dopingu bude o dost férovější, rychlejší a lepší," prohlásil Pound v průběhu závěrečného dne pražského zasedání MOV.

Změny přivítal také Švéd Arne Ljungqvist, předseda lékařské komise MOV. Pound si před plénem MOV postěžoval, že vlády jednotlivých zemí zpožďují domluvené platby pro WADA. Z rozpočtu bezmála 21 milionů dolarů má pohromadě pouze jedenáct milionů. Finanční dotace přitom měl obdržet už na konci roku 2002. "Musíme urgovat vlády, aby plnily své závazky," apeloval Pound v Praze.

Kvůli nedostatku financí omezuje antidopingový výzkum, jelikož mu z pěti milionů čtyři chybějí. "Výzkumu se peníze odebírají nejsnáze. Program tím trpí," uvedl Pound. Uvažoval, že státy, které nezaplatí, mohou čekat určité sankce. "Sportovce trestat nebudeme, ale zástupci vlád třeba nedostanou akreditace na slavnostní zahájení či vyhlášení vítězů," uvedl Pound.
 
Podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska se musejí vlády do tohoto procesu vtáhnout. "Bez toho to nejde. Je třeba upravit legislativu, aby šla boji proti dopingu na ruku," uvedl Jirásek. WADA je jako nezávislá organizace z poloviny
financovaná MOV a z druhé ze zdrojů jednotlivých států světa.

Antidopingová organizace se nechce zadlužit, a proto omezuje náklady. Členové MOV se rozhodli, že počkají, co dají vlády, a pak dorovnají stejný díl. MOV na rozjezd WADA uvolnil 24 milionů dolarů.

"Ale teď bude mít WADA finanční potíže. Rozběhla se velkoryse, pojali to komplexně, ale budou se muset uskromnit a porovnat priority," zamyslel se Jirásek nad budoucností. WADA, založená v roce 1999, plánovala v letošním roce 5500 dopingových testů, včetně 750 krevních testů na EPO. "Bez peněz nebudeme schopni naplnit naši roli," upozornil Pound.

Součástí deklarace je nařízení, že se každoročně k 1. lednu obnoví seznam zakázaných látek. Sportovní federace, které do roku 2004 regule nepřijmou, riskují, že jejich sporty budou vyloučeny z olympiád. Národní olympijské výbory pak v tomto případě nebudou mít šanci uspět se žádostí o přidělení pořadatelství her.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze