Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos

14 2002
Sevilla - Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží obhájit nevinu. Ruské běžkyně na lyžích Olga Danilovová a Larisa Lazutinová podaly stížnost ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Španělský lyžař Johann Mühlegg prohlásil, že je nevinen: „Dokážu to,“ řekl reportérům španělského deníku ABC.

Ruské reprezentantky podle ohlasů z Moskvy hodlají svou obhajobu postavit na tom, že látka darbepoetin není jmenovitě na listině zakázaných látek Mezinárodního olympijského výboru. Na té však stojí, že dopingem je známější látka zlepšující okysličení krve erytropoetin a jeho analogy. Mezi ty patří právě darbepoetin.

Podle regulí nyní mohou obě strany, tedy ruské závodnice a Mezinárodní olympijský výbor, zaslat do Lausanne svá písemná stanoviska. Poté soud předvolá sportovkyně k výslechu. Celý proces by měl trvat přibližně čtyři měsíce.

Mühlegg se po zveřejnění dopingu skrýval před veřejností kdesi ve Španělsku a zdůvodnil to tím, že případ studovali advokáti, kteří mu doporučili, aby nevydával prohlášení.

"Jsem klidný, nepodváděl jsem, nedopustil jsem se žádné chyby. Někdo nechce, aby Španělsko získalo medaile," konstatoval Mühlegg pro španělské noviny. O darbeopoetinu, který mu dopingová komise objevila v moči, však odmítá na radu advokátů mluvit.

Na otázku, kdo tedy za vším stojí, odpověděl vyhýbavě: "Vy mě pochopíte, ale nemohu to říct."

Německý rodák Mühlegg měl užít stejnou látku jako obě Rusky a jako Lazutinová přišel o poslední zlatou medaili, kterou získal v závodě na 50 kilometrů. Všem však zůstaly předešlé medaile. Advokáti prý Mühlegga ujistili, že není možné, aby mu byly medaile odebrány, jak to žádá norská federace.

List píše, že medailista dementoval prohlášení zveřejněná ve středu v norském deníku Verdens Gang, pro který měl říct: "Pokud řeknu vše, co vím, mohu vyvolat chaos ve světě klasického lyžování. Ale to nechci."

Mühlegg nejdřív potvrdil, že ukončí kariéru. Ne proto, že ho nenechají závodit, ale "protože chce". Vzápětí to však zpochybnil. "Nevím. Je potřeba to promyslet. Uvidíme, co se stane nakonec, ale opakuji, že moje idea je nepokračovat," dodal. "Při posledních metrech padesátky jsem už věděl, že jsou poslední mé kariéry."

Očekává se, že trojici čeká dvouletý zápasi. "Pokud bych trest opravdu dostal, už bych sotva někdy začínal znovu," řekl Mühlegg.

Autoři: ,


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz