Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mühlegg prý užil povolenou látku

24 2002
Madrid - Dopingová zkouška odhalila v těle trojnásobného olympijského vítěze Johanna Mühlegga substanci podobnou krevnímu dopingu erytropoietinu (EPO). Látka s názvem darbepoetin ale na rozdíl od EPO není na černé listině MOV. Španělský běžec na lyžích, který v Salt Lake City vyhrál závod na 30 kilometrů volně, kombinaci i sobotní klasický maratón, ji měl v sobě při čtvrteční tréninkové kontrole. O druhu látky informoval jako první španělský ministr sportu Juan Antonio Gomez, jeho slova krátce nato potvrdil člen lékařské komise MOV Jordi Segura: "Darbepoetin má podobné účinky jako EPO. Byl teprve nedávno vyvinut a je EPO velmi podobný."

"V těle ale vydrží mnohem déle, takže efekty jsou zpožděné. Mnoho sportovců si myslí, že se na to v laboratořích nedá přijít, ale to není pravda," vysvětlil Segura.

Mühlegg se v neděli v 16:00 SEČ musí dostavit před disciplinární komisi MOV. Dopingové zvěsti kolem něj začaly kolovat po závodě na 50 km. Ještě než se dostala na veřejnost zpráva o čtvrtečním pozitivním nálezu, měl totiž těsně před startem zvýšené hodnoty hemoglobinu v krvi. To vyvolalo řadu spekulací.

Mühlegg se podrobil testu, jenž ukázal nedovolené hodnoty krevního obrazu. O pár minut později podstoupil druhou zkoušku. Ta již byla v pořádku, takže dostal povolení ke startu a poslední běžecký závod na zimní olympiádě vyhrál díky výraznému zrychlení na závěrečných deseti kilometrech.

Mühlegg vysvětloval výsledek prvního testu speciální předzávodní dietou. "Nasadil jsem ji asi před pěti nebo šesti dny. Dva dny jsem jedl pouze proteiny a tvrdě trénoval, pak jsem přešel na uhlovodany. Navíc ta zdejší nadmořská výška, ničím jiným to nemohlo být," tvrdil. Dodal, že den před závodem navíc trpěl průjmem, takže mohl být dehydrován.

Šéf lékařské komise MOV Patrick Schamasch ale jeho vysvětlení považuje za absurdní. "Dieta nebo průjem neovlivní hodnoty hemoglobinu," řekl. Navíc se objevily nejasnosti okolo provedení testu před startem padesátky. Podle pravidel lyžařské federace FIS musí být mezi oběma odběry krve jen pět minut. Mühlegg ale podle informací německé agentury SID strávil u kontrolorů více než hodinu.

"Jeden z mých kolegů byl také na kontrole a řekl, že Mühlegg mezi testy vypil hodně vody," prozradil Rus Michail Ivanov, který si za naturalizovaným Španělem doběhl pro stříbro. Doplňovat tekutiny během odběru je přitom zakázané, neboť pomáhají hladinu hemoglobinu snížit.

Španělský ministr Gomez vyzval veřejnost, aby při předčasných úsudcích o Mühleggovi byla zdrženlivá. "Substance, kterou Mühleggovi našli, nefiguruje na listině zakázaných prostředků MOV," zdůraznil. "Je potřeba respektovat práva sportovce. MOV se pokusí případ co nejdříve vyřešit," dodal.

Johann Mühlegg v Salt Lake City dopoval

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz