Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mühleggův dopink byl potvrzen

26 2002
Salt Lake City - Dopink španělského běžce na lyžích Johanna Mühlegga byl potvrzen. I opakovaná analýza testu, jemuž se Mühlegg na olympijských hrách v Salt Lake City podrobil, měla pozitivní výsledek. Jedenatřicetiletý rodák z Německa užil darbepoetin a přišel kvůli tomu o zlatou olympijskou medaili ze sobotního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou. Zůstaly mu však zlaté medaile z běhu na 30 kilometrů a z kombinace.

"Není se čemu divit. Vždyť B-test ve skutečnosti není žádná protianalýza, ale rozbor toho samého vzorku z 21. února, kterou dělali ve stejné laboratoři stejní doktoři a stejným způsobem," řekl španělský ministr sportu Juan Antonio Gomez Angulo.

Pozitivní dopinkový test měl španělský lyžař při čtvrtečním mimosoutěžním odběru, dva dny před závodem na 50 kilometrů. Zkouška prokázala, že měl v krvi větší množství červených krvinek, čehož příčinou může být zneužití zakázaných látek.

Španělský olympijský výbor požádal MOV, aby druhá analýza byla provedena v jiné laboratoři a jiným týmem lékařů. To však MOV odmítlo. Běžci nyní hrozí dvouletý trest. Ze Salt Lake City se naturalizovaný Španěl nevrátil se svou výpravou, ale odletěl do Mnichova. Na letišti na něj čekal dav novinářů a televizní štáby, Mühlegg se však nechal vyzvednout hned u letadla a vyhnul se jim. Ve středu měl běžce přijmout španělský král Juan Carlos, palác však plánovanou recepci již v pondělí zrušil.

Od Mühlegga se začali odvracet i sponzoři. Jeden z nich, norská firma Swix vyrábějící lyžařskou výzbroj a vosky, mu nevyplatí prémie za jeho dvě zbylé zlaté olympijské medaile. Mluvčí Inge Kjetil Grini vysvětlil, že takové byly podmínky smlouvy a dopink na olympiádě znamená úplné škrtnutí dotací. "Tím naše důvěra skončila," řekl.

Johann Mühlegg v Salt Lake City dopoval

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz