Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Ria může jen Klišinová, IAAF zákaz startu ruských atletů nezmění

Ruská dálkařka Darja Klišinová ve finále MS v Moskvě. | foto: Reuters

27 2016
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko neuspěl se svou žádostí o umožnění startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro čistým ruským atletům. Mutko napsal dopis Mezinárodní atletické federaci, IAAF ale rozhodnutí nepustit na hry všechny ruské atlety kromě „neutrální sportovkyně“ Darji Klišinové nezměnila.

Mutko oslovil šéfa IAAF Sebastiana Coea poté, co Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v neděli nevyřadil ruskou výpravu z OH jako celek, ale nechal rozhodnutí na jednotlivých federacích. Ruský ministr žádal IAAF, aby svůj předchozí verdikt přehodnotila a umožnila startovat v Riu atletům bez dopingové minulosti.

„Odpověděli jsme panu Mutkovi, že pravidla pro účast v Riu ze strany IAAF potvrdila i arbitráž CAS. Ta se zabývala odvoláním všech 67 atletů a zamítla je. Proto není důvod ke změně rozhodnutí,“ uvedla IAAF v prohlášení, jež zveřejnil na twitteru novinář z televize ITV Steve Scott.

Mezinárodní federace vyřadila kompletní ruskou atletickou výpravu z her kvůli systematickému a státem řízenému dopingu v zemi.

Výjimkou je dálkařka Klišinová, která v Rusku nežije a podrobuje se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Všech 67 vyřazených atletů se následně odvolalo, CAS ale minulý týden rozhodnutí IAAF potvrdila.

Světové sportovní svazy od neděle zakázaly kvůli dopingové minulosti start v Riu oficiálně téměř čtyřem desítkám dalších ruských sportovců. Vyřazeno bylo například 22 z 28 veslařů či sedm plavců.

Naopak „zelenou“ dostaly kompletní výpravy tenistů či sportovních střelců, k nimž dnes přibyly od příslušných federací souhlasy pro všechny triatlonisty, šermíře, stolní tenisty, gymnasty a také oba volejbalové týmy.

Podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova mohou na OH odjet i zápasníci, celkově tak mezinárodní federace už povolily start v Riu více než 250 ruským sportovcům. V původní nominaci bez vyloučených atletů a vzpěračů figurovalo 321 jmen.

Autoři: ,


Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz