Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mutolaová chce krevní testy pro medailisty

22 2004
Johannesburg - Podle Marii Mutolaové by se na olympijských hrách mělo zjišťovat použití dopingu v každém závodě všem medailistům. Mozambická atletka apeluje na dopingové komisaře, aby u nich na olympiádě v Aténách prováděli krevní testy.

Mistryně světa v běhu na 800 metrů se domnívá, že dopingové kontroly musejí být systematičtější. Případ americké sprinterky Kelli Whiteové podle Mutolaové ukázal, že atletika prochází dopingovou krizí.

"Momentálně nikdo neví, kdo je čistý a kdo ne. Doufám, že antidopingová agentura odvede dobrou práci," přeje si Mutolaová před olympijskými hrami v Aténách.

Zavedení krevních testů před čtyřmi lety v Sydney bylo podle ní krokem správným směrem, k zajištění čistého sportu je ale potřeba víc. "O krevních testech se už nějakou dobu mluví, ale stále jde jen o namátkové kontroly. Ty jsou trošku nefér, protože nikdo neví, kdo jimi prošel a kdo ne," dodala.

Mezinárodní olympijský výbor už dříve přislíbil, že se dopingovým kontrolám v Aténách podrobí všichni medailisté. Funkcionáři ale neupřesnili, zda půjde o testy moči nebo krve. 

Jedenatřicetiletá Mutolaová, jež se momentálně připravuje na olympijské hry spolu s britskou mílařkou Kelly Holmesovou v Johannesburgu, tvrdí, že během své kariéry na doping nenarazila.

"Na mladé sportovce je dnes mnohem větší tlak, jde o spoustu peněz," konstatovala. Nejlepší půlkařka posledního desetiletí dobře ví, o čem mluví. V loňském roce získala jako první atletka celý jackpot seriálu Zlaté ligy, který činil rovný milion dolarů. Nyní s jeho pomocí sponzoruje ve své vlasti nadace přispívající na přípravu mladých talentovaných sportovců. 

Autor:


Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz