Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Muž v pozadí úspěchu si přeje, aby Sáblíková slavila co nejméně

Lékař Libor Macek se stará o rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. | foto: Archiv Dr. Libora Macka

16 2010
Richmond (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Možná jste si taky všimli toho útlého chlapíka v bílé bundě, jak se při závodě motá kolem Martiny Sáblíkové. Když se začalo slavit vítězství na tři kilometry, z televizních záběrů zmizel. Ale věřte, že také on vytáhl z batohu českou vlajku.

"A uběhl jsem s ní půl kolečka. Jen jsem byl o dost pomalejší než trenér s Martinou. Ti byli nastartovaní, já měl ztrátu, kterou nešlo dohnat," líčil Libor Macek s úsměvem.

Lékař Libor Macek

Lékaři ze Žďáru nad Sázavou telefonují vždy, jakmile se objeví zdravotní problém. S ním na dálku řešili i loňskou vysokou horečku při mistrovství světa v Richmondu. Tentokrát Macek rychlobruslařku výjimečně doprovází přímo na místě. Pouze on byl v neděli s Novákem a Sáblíkovou na ploše před startem. Kdysi závodil v běhu na lyžích, v době olympijských medailistů Korunky a Nyče, ale do reprezentace se nedostal. Vrhl se na medicínu, jako lékař pečoval o lyžaře, ale když ho požádal o pomoc Novák, neváhal.

Lékař ze Žďáru nad Sázavou zůstává mužem v pozadí triumfu. Je celkem snadno k přehlédnutí, málokdo o něm ví, on sám se navíc sebemenší slávě vyhýbá, seč může.

Dřív běhal závodně na lyžích, před 20 lety – v době Václava Korunky nebo Radima Nyče – patřil v republice do lepšího průměru, pak začal běhat spíš dálkové závody a vrhnul se na medicínu.

"Jako sportovec se dokážu vžít do toho úžasného pocitu, jaký teď v sobě Martina nosí. Ale jako lékař bych byl nejraději, aby slavila co nejméně, aby co nejvíc odpočívala."

Ne že by Sáblíkovou musel odhánět od šampaňského, to vůbec ne, spíš jde o všelijaké zdlouhavé ceremonie, rozhovory, stovky podpisů.

"Regenerace je to hlavní, co teď Martina potřebuje. Ještě ji dva velké závody čekají. Ale je pravda, že když vám na krku visí zlato, tělo vlastně regeneruje samo. Protrhne se první bariéra, endorfiny se uvolní do mozku, zaplaví vás radost a tělo je hned znovu silné," říkal Macek.

Zatímco Sáblíková musela po zlatém závodě na dopingovou kontrolu, lékaři svítilo do očí polední slunce. S českou rychlobruslařkou strávil první velké závody a hned byly zlaté.

Dojatá Martina Sáblíková po zisku zlaté medaile v rychlobruslařském závodě na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

Martina Sáblíková slaví po zisku zlaté medaile v rychlobruslařském závodě na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

Možná takhle si to představoval, když před lety kývl na nabídku trenéra Nováka, aby se staral o jeho rychlobruslařskou skupinu. Sáblíková je samozřejmě VIP pacient. "Jen to, že si mě k sobě vzala a věří mi, je pro mě vyznamenání," tvrdil Macek.

A díky tomu mohl zlatou euforii prožít přímo s ní.

Další důležití lidé kolem české šampionky

Její tým

Rychlobruslaři: Sáblíková, Kulma, Erbanová, JirkůHlavní jádro týmu kolem Martiny Sáblíkové tvoří pět rychlobruslařů: Karolina Erbanová, Andrea Jirků, Milan Sáblík, Pavel Kulma, Zdeněk Hasselberger. "Bez nich bych nebyla vůbec nic. Jsou všichni jako moje druhá rodina," říká Martina Sáblíková. Na tréninku se za kluky vyváží ve vláčku, Pavel Kulma jí dělal sparingpartnera ještě při předolympijském soustředění v Calgary. Teď posílali z Itálie blahopřejné esemesky.

Její fanklub

Fanklub Martiny Sáblíkové ve Velkém OsekuVznikl před dvěma lety a vyráží na šampionáty po Evropě, ať už do Heerenveenu či Hamaru. Jádro vytvořilo nejprve osm fanatiků ze Studnice, kde bydlel kouč Novák, a Velkého Oseka, postupně přibyli další. Pro Sáblíkovou vyrobili i její kalendář. Když se s nimi v motelu ve Velkém Oseku před odletem na hry loučila, na každé židli ležela šála v národních barvách. Fanklub skandoval: "Velký Osek, Studnice, zlato přejí nejvíce!"

Její rodiče

maminka SáblíkovéMaminka Eva pracuje jako účetní, otec Milan ve strojírenské firmě – a také je náruživým basketbalistou. Do loňska bydlela s nimi v panelákovém 3+1 ve Žďáru nad Sázavou, s bratrem Milanem se dělili o malý pokojík s palandou, kde už o sebe zakopávali. Ve Velkém Oseku, kde má teď dům, ji teď rodiče navštěvují, maminka jí tam uvařila i poslední oběd před cestou do Kanady.

Její manažeři

Petr ČechMarketingová firma Sport Invest se české rychlobruslařské hvězdy ujala po jejím průlomu do světové špičky na minulých olympijských hrách v italském Turíně. Kolegy Martiny Sáblíkové v péči Sport Investu jsou například fotbalový brankář Petr Čech, krasobruslař Tomáš Verner či veslař Ondřej Synek. Sponzoři, které jí marketingová firma obstarává, financují z velké části její přípravu.Najdete na iDNES.czmobilní verze