Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Může to zacinkat, věří sprinteři. Mají Kožíšek s Koukalem na medaili?

Dušan Kožíšek (vlevo), Martin Koukal | foto: ČTK

13 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Moc se o nich nemluví, přesto by duo K+K mohlo být českým medailovým žolíkem z bílé stopy. Běžci Martin Koukal s Dušanem Kožíškem spolu sice na velké akci nezávodili od olympiády v Turíně, ale před starty ve Vancouveru říkali: Proč by to nemohlo zacinkat?

Na mistrovství světa v Oberstdorfu 2005 spolu vybojovali bronz. "To jsem byl oproti Martinovi benjamínek, neměl jsem téměř žádné zkušenosti. Těch už mám teď víc," říkal Kožíšek.

Jejich závod je na programu v pondělí 22. února.

Budete ještě lepší než před pěti lety v Německu?
Koukal:
Dušan byl od začátku výbornej. U obou jde o techniku v klasice, kde jsme oba nevyrovnaní. Někdy se daří, jindy ne. Ale skejt, kterým se pojede ve Vancouveru, je naše disciplína, to umíme. Dušan dozrál, má zkušenosti, umí něco vymyslet, nebojí se za to vzít a jet z prvního místa.
Kožíšek: V poslední době jsem team sprintů najezdil víc než Martin, takže naše zkušenosti jsou asi na stejné úrovni. Věřím, že obhájíme bronzovou medaili.

Co je nejdůležitější vlastnost pro týmový sprint?
Koukal:
Člověk nemusí být úplně nejrychlejší jako sprinter, ale musí udržet vysokou rychlost celé tři okruhy. Vydržet to třikrát a za hodinu to stejné ve velmi vysokém tempu.
Kožíšek: Musíte umět se okamžitě rozhodovat, řešit situace, dokázat se pohybovat v poli.

Dušane, při Tour de Ski v Praze jste ukázal, že vám vyhovuje jezdit z první pozice. Martin zase dupal zezadu. Jak pojedete ve Whistleru?
Koukal: Ne že bych cíleně jezdil zezadu, ale asi na mě doléhá věk. Starty mi nejdou, když odstartujete na páté pozici, tak jsou karty rozdané.

A může rozhodnout už začátek?
Koukal:
Start ve dvojicích není zásadní.
Kožíšek: První kolo nic nerozhoduje, většinou se závodí až v posledním kole.
Koukal: Já bych rád jezdil z prvního místa, myslím, že na to mám. Chtěl jsem tak jet i v Praze, ale když se tam po startu nedostanu, tak všechny taktické předpoklady holt neplatí.

Co stihnete během závodu? Dá se třeba odpočinout?
Koukal:
Jen zlehka vydechnete, předáte lyže dvěma servismanům, lehce se napijete. Já sleduju, jaký je vývoj závodu, vymýšlím taktiku.
Kožíšek: Odpočinek je sice krátký, ale pokud nejedete na sto procent, dá se odpočinout zpátky téměř na nulu. Pokud to ale přepálíte, těžko se z toho dostanete. Nohy vám ztvrdnou a pak jste tam zbytečně. Dřív to bylo ještě náročnější, pamatuju si na svůj první sprint v Oberhofu, kde každý jel šest okruhů, k tomu jsme si sami dělali lyže. A na tamním profilu...
Koukal: To byly nejkrásnější doby, tam já jsem kraloval. Všichni sprinteři končili po čtvrtém okruhu a pak jsme závodili já, Angerer a Zorzi.

A je čas předat si rady?
Koukal:
Při předávce si nestihnete nic říct, dávám pokyny servismanům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze