Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Mysleli jsme si, že se nám nemůže nic stát, mrzí kouče slovenských hokejistů

Trenér slovenských hokejistů Ján Filc | foto: ČTK

1 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sahali po olympijském bronzu. Slovenští hokejisté vedli nad Finskem už 3:1 a zdálo se, že je o medaili nemůže nic připravit. "Ale stalo se. Utekl nám moment, ve kterém se utkání lámalo. Možná i kvůli tomu, že jsme byli v emocích," poznamenal zklamaný kouč Ján Filc.

V emocích?
Ano. Na přelomu druhé a třetí třetiny jsme byli často vylučovaní, což nás připravilo o spoustu sil. Dostali jsme se pod velký tlak a soupeř toho využil. Vyrovnal a po naší hrubce na modré se dostal do vedení.

Nahradí Filce už letos Kanaďan?

I přes úspěchy Jána Filce na lavičce Slovenska je podle pondělního vydání deníku Šport možné, že u týmu předčasně skončí. Na MS v Německu už by prý mohl výběr Slovenska vést kanadský trenér, o jehož jménu se pouze spekuluje. Podle zdroje Športu vedení slovenského hokeje již skrze bývalého českého útočníka Václava Nedomanského, jenž žije v Kanadě, navázalo kontakt s jedním Kanaďanem. Šport připomíná vzájemné kontakty s kanadskými kouči z minulosti, jmenovitě však zmiňuje pouze zájem Andyho Murrayho, bývalého kouče Los Angeles a St. Louis v NHL. Ten je momentálně volný.                       čtk

Hráči se zlobili na rozhodčí.
A já se jim nedivím. Sami musíte posoudit, která vyloučení byla oprávněná. Já se k tomu nemůžu vyjadřovat. Hráči mají své pocity, ale to jsou věci, které neumíme změnit. Viděl bych to tak, že nám rozhodčí připískávají málokdy.

Přesto jste v závěru mocně tlačili a málem vyrovnali.
Dělali jsme pro to všechno, ale štěstěna se od nás skutečně odvrátila. Byla tam tyčka, dva zázračné zákroky finského brankáře...

Nevládla po druhé třetině v kabině příliš velká euforie?
Absolutně ne. Panovala tam zodpovědná atmosféra, každý si uvědomoval, o co jde.

Prožíváte největší zklamání v kariéře?
Před třemi týdny bychom za čtvrté místo na olympiádě byli určitě šťastní, ale za dané situace jsme zklamaní. Byli jsme velmi blizoučko, bohužel jsme na medaili nedosáhli. Mrzí mě to kvůli především kvůli hráčům.

Slováci se zlobí na rozhodčí

Jejich verdikty nás stály bronz, řekl Pálffy

Co jste jim řekl v kabině po zápase?
Poděkoval jsem jim za všechno, co udělali pro slovenskou reprezentaci a hokej. Svou účastí, výkony, chováním... Bylo to fantastické mužstvo a nevím, jestli v blízké budoucnosti někdy takové budeme mít.

Bylo to nejlepší mužstvo, které jste vedl?
Určitě je hodně podobné tomu, které v roce 2002 vyhrálo mistrovství světa. Svou kvalitou v tak náročném turnaji ji možná i trochu předčilo. Klobouk dolů před ním.

Kteří hráči odehráli poslední zápas v národním týmu?
Pár jich bude, ale o konkrétních jménech teď mluvit nebudu.

A jak to bude s vámi? Budete u reprezentace pokračovat?
Teď je to bezpředmětná otázka. Nejdřív se musím vyrovnat s určitými věcmi a nadýchnout se. Řešit to začnu v průběhu následujících týdnů.

Jak se krátce po konci olympiády cítíte?
Utahaný, trošičku nešťastný a... Ne, nemůžu říct znechucený, to by nebyl dobrý výraz. Trošku zklamaný z toho, že jsme byli velmi velmi blízko. Člověk si samozřejmě zpytuje svědomí, co mohl pro úspěch udělat víc. Možná čas nám dá odpovědi na některé otázky.

Slovenský smutek

Višňovský slzel, Demitra nadával, Sekera roztřískal hůl

Pomůže semifinálový úspěch skomírajícímu slovenskému hokeji?
Myslím, že povzbudí děti, aby se o hokej zajímaly. Ale podstatné je, aby měly kde bruslit. To je dlouhodobé téma a otázka, kterou budu v následujících týdnech otevírat velmi často.

Jaromír Jágr řekl, že český hokej bude na medailový úspěch čekat deset patnáct let. Jak to je na Slovensku?
My jsme na rozdíl od vás úspěchy ze začátku tohoto století absolutně v ničem nezúročili. Dnes víme, že máme za hráči, kteří bojovali ve Vancouveru, poměrně velkou propast.

Nemyslíte, že je na tom český hokej podobně?
Máme asi podobné problémy. Myslím, že to trošku souvisí se společenskými a ekonomickými změnami. Jsou to věci, které souvisí i s tím, jak se orientují politické instituce v obou státech. Jak se starají o sport.

Bral byste společnou československou ligu?
Myslím, že v daném momentu je to dobré východisko pro obě strany. Je potřeba hledat ekonomické zdroje, aby se tahle myšlenka mohla uskutečnit.Najdete na iDNES.czmobilní verze