Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Na bronzový závod měla Záhrobská namazáno běžeckými vosky

Česká medailová naděje Šárka Záhrobská projíždí jednu z branek na trati olympijského slalomu speciál. | foto: AP

27 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Vosky určené pro běh na lyžích dovezly slalomářku Šárku Záhrobskou pro bronzovou olympijskou medaili. Servisman Miloš Machytka dostal vosky od kolegy z týmu švýcarského sjezdaře Didiera Cuche.

"Ten technik má Šárku moc rád. Když odjížděl a viděl mě, jak s vosky v tomhle počasí bojuju, tak mi nechal všechno své nádobíčko, které tady měl," chlubí se Machytka.

V proměnlivém počasí se 29letý expert v lyžárně hodně natrápil. "Bylo těžké, předpovědi moc nevycházejí, a tak Miloš trávil v lyžárně desítky hodin. Je strašně pečlivý," těšilo Záhrobskou.

Olympijský slalom nestartoval v žádném prudkém kopci, ale na relativně mírném svahu. Závodnice na dobře připravených lyží se rozjely rychleji a v závodě měly výhodu.

Pro páteční slalom vybral Machytka běžecké vosky, které jsou určené k bruslení. "Od sjezdařských se moc neliší, jen je vyrábějí jiné firmy. Jsou to specialisté na běžecké lyžování a sjezd vůbec nemají v nabídce," vysvětlil servisman. "Zase taková novinka to není, na Světových pohárech je používá hodně servisáků."

Záhrobská je zvyklá probírat s Machytkou ostrost hran, ale mazání nechává zcela na něm. Volba pro slalom ji tedy nijak nezaskočila. "Když to pojede, tak ať si tam dává, co chce," smála se.

Vosky z výbavy slavného Švýcara měl Machytka k dispozici od středy, kdy Cuche se svými lidmi z Whisteru odcestoval. "Využili jsme je už pro obří slalom," říká. Běžecké vosky, které vybral pro slalom, zkoušel naposledy v pátek ráno před závodem, a byl s nimi spokojen.

"Celou noc jsem čekal, jaké bude počasí. Večer bylo jasno a mrzlo, o půlnoci lilo jako z konve a bylo plus tři. A předpověď na pátek byla plus sedm," popisoval složitosti své práce nejmladší člen realizačního týmu.

Pozná servisman už při závodě, jak má kdo namazáno? "Vůbec ne," říká Machytka. "Ale až dostanu do ruky analýzu závodu, tak tam se dá z mezičasů už leccos vyčíst."

"Zvládnul to perfektně, lyže mi jely krásně," prohlásila i bez studia analýz Šárka Záhrobská, která si na lyžích od Machytky dojela pro olympijský bronz.Najdete na iDNES.czmobilní verze