Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Na bruslích vyhrála Sáblíková vše. Zvládne další výzvu?

Martina Sáblíková po dojetí závodu v rychlobruslení na 1 500 metrů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2010
Sto čtrnáct let trvá historie olympiád, ale dosud žádný český sportovec se neprosadil na stupně vítězů jak zimních, tak letních her. Martina Sáblíková to může změnit. V mysli trenéra Petra Nováka se rodí plán, jak uspět třeba už v Londýně 2012. V cyklistice.

Možná to vypadá jako fata morgana. Laik se zhrozí: Sundá brusle a sedne na kolo? A přitom jde o zcela reálnou možnost.

Jeden z příkladů podala Kanaďanka Clara Hughesová, zlatá na rychlobruslařské pětikilometrové trati v Turíně 2002. Jedna z největších sokyň Sáblíkové ve Vancouveru skončila za zlatou Češkou třetí. To byla znovu šance připomenout, že získala dvakrát bronzovou na kole na hrách v Atlantě 1996 - v časovce i v individuálním závodě.

Především v ženském podání je příkladů "obojživelnic" víc. Oba vytrvalostní sporty jsou si ve způsobu přípravy podobné.

Sáblíková už trénovala pod dohledem uznávaného cyklistického kouče Pavla Vršeckého. Novák uvažuje hned o třech cyklistických odvětvích, kde by se mohla prosadit: dráze, silniční časovce a horských kolech. V silniční časovce předloni bez speciálního tréninku dobyla bronz na mistrovství Evropy do 23 let.

Její bilance tří olympijských medailí není ve světovém měřítku neobvyklá. I mladší gymnastky či plavkyně měly na kontě víc cenných kovů. Nicméně v českých poměrech jde o jev unikátní.

Na ledě vyhrála už všechno

Na rychlobruslařské scéně Sáblíková vyhrála, co mohla. Je olympijskou vítězkou, mistryní světa i Evropy, světovou rekordmankou. Co ji bude motivovat? "Vše obhájit," říká trenér Novák.

Ovšem mohou ji lákat i vyšší cíle. Věra Čáslavská získala za kariéru sedm zlatých olympijských medailí. Americký rychlobruslař Eric Heiden (také závodil na kole, jel Tour de France) jich měl pět na jediných hrách v Lake Placid 1980. Jejich výkony jsou výzvou i pro Sáblíkovou.

"Jenže za Heidenovy éry všichni jezdili všechny tratě. Teď jsou specialisté na sprinty a štreky," připomíná Novák. Postavou drobná Sáblíková není svalnatá ani fyzicky disponovaná sprinterka. Už nedělní medaile na 1 500 metrů byla pro ni malým zázrakem.

Současné úspěchy Sáblíkové jsou opojné, v Česku je jedničkou a rychlobruslením poblázněné Nizozemsko jí leží u nohou. Šéftrenér Gerard Kemkers předem říká: "Na pětce budou naše ženy jen Martinin kompars."

Kolik olympiád ji ještě čeká?

Sedm zlatých Čáslavské nemusí být pro ni nedostižnou metou, ačkoli jde o prognózu se značně vachrlatými základy.

Nikdo netuší, co vydrží Sáblíkové tělo, ani to, které nové talenty se zjeví. Ale je jí teprve dvaadvacet let! Trenér Novák věří, že další troje zimní a možná i letní hry na ni čekají.

Slavné obojživelnice z rychlobruslení + cyklistiky


Sheila Youngová (USA). Roku 1973 slavila unikátní double: během jediného roku dobyla titul v rychlobruslařském i cyklistickém sprintu. Totéž zopakovala o tři roky později, z olympiády v Innsbrucku si navíc odvezla kompletní sadu rychlobruslařských medailí.

Beth Heidenová (USA). Sestra slavného Erika Heidena. V roce 1979 získala titul mistryně světa z rychlobruslařského víceboje, 1980 na cyklistické silnici.

Christa Rothenburgerová (NDR). Olympijská vítězka v rychlobruslení ze Sarajeva 1984 a Calgary 1988 je cyklistickou mistryní světa ve sprintu v roce 1986 a má olympijské stříbro ze Soulu 1988 ve sprintu.

Clara Hughesová (Kan.). Bronzovou ženu v časovce a silničním závodě z her v Atlantě 1996 dekorovali v Turíně 2006 zlatem pro olympijskou vítězku v rychlobruslení na 5 000 metrů. Ve Vancouveru skončila na téže trati třetí.

Martina může vítězit i na kole


Petr Novák nikdy nebyl tuctový. Spíš takový podivín s velkými sny. Když před lety vyhlašoval, že z Martiny Sáblíkové stvoří šampionku v rychlobruslení, považovali ho za blázna. Realita je taková, že Sáblíková získala na olympiádě ve Vancouveru tři medaile.

Trenér Novák (vpravo) a Martina Sáblíková oslavují zisk bronzové medaile.
Novák by svou královnu z ledového oválu rád převlékl do letního sportu. Možná už na olympiádě v Londýně 2012 se ze Sáblíkové stane cyklistka. "Budu o tom vážně uvažovat," překvapil kouč.


Martině je 22 let a už je na vrcholu. Co bude dál?
Tak si to spočítáme: 26 let bude mít na příští zimní olympiádě, pak 30, 34... Minimálně tři olympiády tu bude. Co olympiáda, to dvě zlaté. Tedy když budeme brát v úvahu jen zimní hry.


Copak vy přemýšlíte i o letních?
Když bude v pořádku, tak klidně. Ve hře je dráhová nebo silniční cyklistika. Nebo horská kola, v těch je ještě lepší než na silnici. Přece vím, jak umí trénovat v těžkém terénu.


Olympijský Londýn 2012 je reálný?
Ještě nevím, museli bychom se na to speciálně připravovat.
Medaile z rychlobruslení už jsou pro vás stereotypem?
Určitě ne, trenér i závodník chtějí vždycky vyhrávat. Ale věřím, že by mohla vyhrávat i na kole.


Nemůže se – lidově – zhuntovat?
Tak ať se zhuntuje. I kdyby teď s kariérou skončila, je bomba to, co dokázala. Čtu si ohlasy čtenářů pod články. Píše se v nich, jaký je ten Novák blbec, že i trenér v okresním přeboru ví, že s nemocí se závodit nemá. A Martina tu loni s nemocí na mistrovství světa závodila. A vyhrála. Ale připravoval někdy trenér z okresního přeboru někoho, kdo vyhrál zlatou olympijskou medaili? Musím kout železo, dokud je žhavé. Všichni stojíme pod kopcem a můžeme se rozhodnout, že vylezeme nahoru. A všichni tam dojít můžeme, jeden za hodinu, druhý za den, třetí za týden. Ale všichni můžeme na vrchol, pokud věříme. A já věřím.


Takže i na letní olympiádě by Martina myslela na medaili?
Pánové, zatím to nechme jen jako špás.

VÝZVY PRO MARTINU

Další olympiády (v zimě) Trenér Petr Novák napočítal tři. Soči 2014 a dvě další, které ještě neznají své místo. "Co olympiáda, to dvě zlaté," povídal včera kouč v dobrém rozmaru.

Odhad MF DNES:
Aby se to povedlo, musí dbát o své tělo i duši. Netuší, jak ji olympijská sláva semele. Držíme palce.


Sprint 1 000 metrů
Mohla by rozšířit repertoár a zkusit zaútočit na kratší trati, kouč však varuje: "Nešilte. Musím si to rozmyslet, nechci ji zahltit." Dobře ví, že pět zlatých Američana Heidena z olympiády 1980 v Lake Placid je v době specialistů nemožných. Aby toho optimismu nebylo příliš, na 500 metrů nebude Sáblíková mít kvůli fyzickým dispozicím šanci nikdy.

Odhad MF DNES:
Zbytečné riziko, už má tři tratě, na kterých je špička.


Další olympiády (v létě)
Velká neznámá, ovšem příklady úspěšných rychlobruslařek, které se prosadily na kole, jsou pro kouče Nováka inspirací. Uvažuje hned o Londýnu 2012.

Odhad MF DNES:
Není to nemožné, příprava na oba sporty je v zásadě podobná. Za pokus to stojí, úspěch zatím nečekejte. Nikdo netuší, jak na cyklozátěž zareaguje její tělo.


Kros, maraton, silniční běh
Ať si Sáblíková vybere. Jako sportovní maniak běhá v létě velké štreky. Nemluví o tom nahlas, ale trenér říká: "Věřím, že na dlouhých tratích by se v české extralize prosadila." Třeba veslařce Knapkové, která v extralize úspěšně běhá 1 500 metrů, se to povedlo.

Odhad MF DNES:
To už je moc. Takový zápřah by ji mohl odrovnat.


In-line brusle
Kdyby tenhle sport přijali na letní olympiádu, otevřela by se pro Sáblíkovou hodně slibná letní kariéra. Loni in-line brusle na olympiádu kandidovaly, ale přednost dostaly sedmičkové ragby a golf.

Odhad MF DNES:
Jako zpestření letní přípravy vhodné, ale specializace přínosem nebude.


Basketbal
Zkoušela ho dřív, hrál ho táta a basketbalový trenér ji chválil: "Jsi jako zavilý pes obranář." Ale talent byl malý. Kolektivní sporty pro ni prostě nejsou, nemá na ně postavu. Ani plavat moc neumí, tím pádem padá i lákavý triatlon.

Odhad MF DNES:
Cokoli jiného bude jen extrém nebo zábava.


Trenérka
Už loni ji bavilo, když místo zaneprázdněného Petra Nováka zaskočila při juniorském Světovém poháru v Insellu. Nemá sice patřičné školy, ale cit pro brusle ano. Navíc s týmem doslova dýchá.

Odhad MF DNES:
Až skončí kariéru, bude to pro ni nejspíš nejlepší možná varianta, jak žít dál. Sportem je posedlá.Najdete na iDNES.czmobilní verze