Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Čechy je prohibice krátká

9 2002
SAlt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Na Salt Lake City se zbytek Ameriky dívá trochu skrz prsty. Každý, kdo si v mormonském městě chtěl zajít na skleničku, ví proč. V Utahu se totiž nenalévá jen tak. Každý, kdo chce zajít na pivo, má šanci jen v soukromém klubu, kde musí být navíc zapsaný. V Českém olympijském domě je k mání pivo bez omezení, a zadarmo.

"No co, trénuju. Beru vitamíny," odrážel lyžařský akrobat Aleš Valenta přísný pohled svého trenéra, který ho přistihl nad třetinkou piva. S pivem si při slavnostním otevření Českého olympijského domu nedělal starosti. Když seděl po boku šéfa Českého olympijského výboru Milana Jiráska na tiskové konferenci a mířilo na něj několik objektivů, postavil si pivo jako jediný před sebe.

Pokud byste ale u Čechů, jak se v okolí začalo říkat, chtěli načepovat šnyt, máte smůlu. "Mělo tu být čepované, ale nakonec jsme zjistili, že to už bychom chtěli moc. Čepovat pivo tu nesmíme," říká ředitel českého domu Štěpán Škorpil.

Daň z alkoholu je v Utahu nastavená tak, aby od nákupu tekuté drogy odrazovala. Docela se jí to daří. Třetinková lahev Prazdroje tu vyjde na 2,05 dolaru. Pro srovnání: Za pět piv můžete pořídit plnou nádrž menšího osobního auta. "A protože se sem alkohol nesmí dovážet, musíme veškeré pivo kupovat tady," dodává Škorpil.

I tak ale v českém domě stojí v lednicích vyrovnané stovky lahví. Organizátoři počítají s tím, že se jich tu za dva týdny, co potrvá olympiáda, vypije na tisíce. Tím spíš, že to nejsou klasické půllitrovky, ale Prazdroj v americkém balení - ve dvanáctiuncových lahvích. To je zhruba tři a půl deci.

Autor:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz