Na českého dálkaře se konečně smálo štěstí

Roman Novotný dolétl až do olympijského finále. | foto: Reuters

16 2008
Poprvé od roku 1936 se český dálkař probil do olympijského finále. Dvaadvacetiletý talent Roman Novotný přitom mohl v Pekingu chybět, nominační limit překonal těsně před uzávěrkou. A stejně těsně teď pronikl i do bojů o medaile: posledním pokusem se o jediný centimetr vmáčkl mezi dvanáct postupujících.

Jistotu finále by získal, pokud by přelétl 815 centimetrů, na takový výkon však ani nepomýšlel, věděl, že tolik potřeba nebude. A zmiňovaný limit nakonec opravdu zvládli pouze tři dálkaři.

Před závodem se zbytečně nestresoval. "Neměl jsem co ztratit, možná proto jsem nebyl tak nervózní jako třeba ostatní favorité," připomněl Roman Novotný největšího z nich Irvinga Saladina z Panamy, který se zachraňoval až třetím pokusem. Nepodcenil rychlý povrch, nerozhodil ho ani zaplněný stadion pro 90 tisíc diváků. "To mám rád, jen nereagovali na roztleskávání," řekl. "Ale zvládl jsem to, super," dodal dálkař, jehož do finále posunul výkon 794 cm.

Loni mu chybělo sedm centimetrů, aby se kvalifikoval na mistrovství světa do Ósaky. "To byly strašné pocity," vzpomínal. Pak neměl na to, aby skočil limit 810 cm na halové mistrovství světa do Valencie. Také na tento šampionát se díval v televizi. "A pak jsem viděl, že na finále stačilo pod 780, což jsem skákal pořád. Na to se pak dívá strašně špatně," vykládal novinářům.

Svěřenec Stanislava Joukala z Kroměříže měl letos výbornou sezonu. Pořád atakoval hranici osmi metrů, s větrem při extralize skočil dokonce 820 cm. K limitu 805 mu však regulérně chyběly čtyři centimetry. Až přišel závod v Brně, kde si skočil osobní rekord 821 cm. "Je to super, že jsem postoupil, ale měl jsem vyrovnanou sezonu, skákal jsem kolem osmi metrů neustále. To umí jen špička. Akorát mi chybělo skočit limit," konstatoval.

Nyní nechce usnout na vavřínech. "Nesmím se uchlácholit, získat bojovnou náladu a jít do toho s vervou," prohlásil s tím, že oslavy musejí počkat. "Doufám, že to nepokazím, když jsem to tak dobře začal," podotkl.

Ve finále nepomýšlí na osobní ani na český rekord. "V takových závodech hrají svou roli nervy, tam se osobní rekordy neskáčou," dodal třetí muž z loňského ME do 22 let v Debrecínu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz