Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Na desítce skončila Neumannová pátá

Kateřina Neumannová - Česká běžkyně Kateřina Neumannová skončila na ZOH v závodě na 10 km klasicky pátá. | foto: MF DNES

16 2006
Pragelato - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová druhou medaili na zimních olympijských hrách zatím nepřidala. V závodu na 10 km klasicky v Pragelatu obsadila páté místo. Z druhého triumfu se na olympijských hrách raduje Estonka Kristina Šmigunová, jež v neděli vyhrála skiatlon.

"Vůbec si nepamatuju, kdy jsem byla naposledy po závodě takhle hotová," přiznala v cíli česká běžkyně, která se mezi prvními pěti pohybovala na všech mezičasech, na metě 8,8 kilometru byla ještě dokonce druhá.

Závod jsme sledovali on-line ZDE

"Ze začátku to bylo docela dobrý, ale těch prvních šest kilometrů mě stálo strašně moc sil. A to mě to nejhorší, mezi sedmým a devátým kilometrem teprve čekalo," popisovala Kateřina Neumannová klíčovou pasáž závodu.

"Na ten první ze dvou opravdu krutých kopců jsem se ještě vyškrábala, ale ten druhý, to už nemělo nic společného s jízdou na lyžích."

Závod poznamenalo nelyžařské počasí. Déšť a teplota čtyři stupně Celsia nad nulou. "Bylo to silově náročné, i když je to lepší, než kdyby třeba sněžilo. Nebyl to takový průšvih s mazáním," dodala.

Na dvaatřicátém místě dokončila klasickou desítku Kamila Rajdlová. "Bylo to hodně těžký, skoro jsem nevěřila, že poslední kopec vyjedu. Spíš jsem čekala, že se budu nahoru škrábat," přiznala.

"Dnes jsme díky dešti lyžovaly na úplně jiném terénu než doteď. Tréninky jsme tu absolvovaly i v mínus devatenácti, teď bylo nad nulou. Ale namazáno jsme měly dobře, v tom problém nebyl," zdůraznila Rajdlová.

Výborně závod rozjela Eva Nývltová, která po projetí všech dvaasedmdesáti lyžařek prvním mezičasem byla desátá. "Ze začátku se mi jelo výborně, ale postupně mi docházely síly. V posledním kopci jsem vytuhla úplně," přiznala dvacetiletá běžkyně, která nakonec skončila na 45. místě.

Na klimatické podmínky si nestěžovala. "Měla jsem perfektně připravené lyže, i když se mi zdálo, že na konci už tolik nejely. Ale to bylo spíš tím, že už jsem nemohla," smála se.

Za suverénní estonskou závodnicí skončily s odstupem dvě Norky - stříbro si odveze Marit Björgenová a bronz veteránka Hilde Pedersenová. Šmiguná přitom začala pomaleji, na prvním mezičase byla až pátá, 2,2 vteřiny za Neumannovou.

Na cestě za druhým zlatem však postupně zrychlovala a nakonec triumfovala o 21,3 vteřiny před první z norských medailistek. "Půldruhého milionu Estonců teď slaví můj úspěch," chlubila se dosavadní suverénka individuálních běžeckých závodů.

Ženy - 10 km klasickou technikou:

1. Šmigunová (Est.) 27:51,4, 2. Björgenová -21,3, Pedersenová-22,6, 4. Steiraová (všechny Nor.) -29,6, 5. Neumannová (ČR) -30,8, 6. Majdičová (Slovin.) -30,9, 7. Saarinenová (Fin.) -38,2,8. Rennerová (Kan.) -41,6, 9. Kuitunenová (Fin.) -1:00,0, 10.Bauerová (Nm.) -1:12,2, 11. Norgrenová (Švéd.) -1:15,7, 12. Stemlandová (Nor.) -1:29,1, 13. Paruzziová (It.) -1:32,6, 14. Malahovová-Ščiščkinaová (Kaz.) -1:32,7, 15. Mischolová (Švýc.) -1:39,0, ... 32. Rajdlová -2:33,8,45. Nývltová (obě ČR) -3:34,4.Najdete na iDNES.czmobilní verze