Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kolik se cení zlato z Atén?

12 2004
Praha - Časy, kdy se na olympijských hrách bojovalo o olivové věnečky pro nejlepší, pominuly. Největší sportovní událost světa také opanoval byznys. Nejlepší z nejlepších si také letos po hrách pod pěti kruhy v Aténách můžou na svá konta připsat zajímavé sumy. I když ne úplně všichni.

Třeba olympijský vítěz z Nového Zélandu získá podle agentury AP sice (jako všichni ostatní) status celebrity, ale národní olympijský výbor pro něj žádnou finanční injekci nechystá. Zbytek světa však jakoby se předháněl v tom, kdo víc ohodnotí svého olympijského šampiona.

K vyplácení prémií přistoupila na letošních olympijských hrách v Aténách i komunistická Čína. Na svých sportovcích nechce šetřit. Sumy 24 000 euro za zlatou medaili, 15 000 euro za stříbro a o něco míň než 10 000 za bronz jsou porovnatelné s prémiemi, které svým zástupcům slíbil Americký olympijský výbor.

Ve Spojených státech amerických nezahálejí ani sponzoři. Prémii ve výši milionu dolarů slíbila jedna z firem Michaelu Phelpsovi, pokud v Aténách vyrovná rekordní zisk sedmi plaveckých medailí Marka Spitze z Mnichova 1972. Devatenáctiletý Phelps má pro Atény naplánovanou porci osmi startů. Stejnou částku jako Phelps by zinkasoval také americký vítěz maratonu.

Z národních olympijských výborů jsou štědří Francouzi - za zlato nabízejí 40 000 euro. Poláci vypsali jako cílovou částku za nejcennější kov pod pěti kruhy 33 600 euro, Japonci 27 000 a představitelé Jižní Koreje 13 000 euro.

Absolutní prvenství v odměnách však vlastní Řecko. Pořadatelská země Her 28. olympiády pošle na účet svého olympijského vítěze téměř 250 000 euro! Sprinter Kostas Kenteris, který bude obhajovat zlato z běhu na 200 m v Sydney 2000, má postaráno o motivaci.

Zahanbit se nedávají ani malé země - ačkoli je pravděpodobnost zisku zlatého kovu malá, prémie jsou vypsány. Olympijský šampion z Filipín by za olympijské prvenství bral 143 000 euro a závodník Indie, který pochází z její severní provincie Pandžábu, dokonce 215 000 euro!

V hodnocení zemí podle výše stanovených prémié za zlatou medaili se neztratí ani Česká republika - pro individuálního šampiona má Český olympijský výbor připraven milion korun (cca 33 000 euro). Dvojnásobně vyšší sumu vydělá šampion ze Slovenska.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz