Na Letné už se staví olympijský park. U „Stalina“ roste i vysoká rampa

RAMPA ROSTE. Z téhle rozjezdové rampy budou do snowparku sjíždět snowboardisté. | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2014
Obří bruslařská plocha, dvě hokejová kluziště, hřiště na curling nebo laserová střelnice pro biatlon. A na místě bývalého Stalinova pomníku možná největší lákadlo: vysoká rozjezdová rampa pro snowboardisty. Všechny tyto atrakce si užijí návštěvníci Olympijského parku Soči – Letná, který se začal rodit v Letenských sadech.

Oplocený prostor zatím skrývá jen staveniště, ale do 6. února, kdy přivítá první návštěvníky, se změní k nepoznání. Se startem zimních olympijských her v ruském Soči fanouškům nabídne možnost sledovat přímé přenosy, ale i přímo sportovat. To vše za přijatelné vstupné padesát korun. 

"Navíc vzniknou internetové amobilní aplikace, přes které se lidé budou moci předběžně zaregistrovat a získat vstup zcela zdarma," přibližuje Martin Gross, vedoucí produkce areálu. Kolik návštěvníků se na rozsáhlou plochu může vměstnat?

Pět tisíc lidí společně fandí z Letné

"Těžko se to v předstihu odhaduje. Zatím jsme si stanovili kapacitu pět tisíc lidí v jeden moment," tvrdí Gross. "Ale uvidíme, jak bude návštěvnost vypadat v prvních dnech. Podle toho budeme reagovat," upřesňuje.

Areál začne sloužit den před zahájením olympiády, otevřeno bude od devíti ráno do deseti večer. Dopoledne budou atrakce patřit dětem, každý den si přijdou zasportovat stovky žáků základních škol. Odpolední a večerní program bude určen dospělým: budou moci sledovat dění v Soči na velkoplošných obrazovkách, sportovat a díky telemostům dokonce pokládat sportovcům otázky. 

Fotogalerie

Zájem lidí vzbuzuje park už teď. Vstupenky jsou již v předprodeji vsíti Ticketpro, zájemci se vyptávají i na jednotlivá sportoviště: na  velkou ledovou plochu, která pojme ze všech sportovišť nejvíc návštěvníků, i na hokejová kluziště, na kterých by se měl odehrát turnaj pro týmy fanoušků.

"Bude možné se do něj přihlásit přes webové stránky, které spustíme 13. ledna," vysvětluje tiskový mluvčí Českého olympijského výboru Alexander Kliment. "Ale první zájemci se nám ozývají už teď," dodal.

Vznik obrovského areálu je finančně nákladný. Jakou částku jeho výstavba a provoz spolkne a kdo peníze poskytl?

"Z větší části jde o peníze od našich partnerů, druhá část financí je ze státního rozpočtu. A z hlediska nákladů se pohybujeme mezi šedesáti a osmdesáti miliony,“ prozrazuje Jiří Kejval, předseda ČOV. „Ale jde o orientační částku, záležet totiž bude také na počasí. Pro nás by byla optimální teplota těsně pod nulou: nemuseli bychom tolik vytápět a zároveň by nebylo nutné chladit led."

Letná skrývá velký potenciál

Pražané zatím nemohou počítat stím, že by v souvislosti s otevřením parku posílila městská hromadná doprava. "V tuto chvíli posílení provozu neplánujeme. Ale do olympiády zbývá měsíc a je možné, že to ještě bude přehodnoceno," oznámil mluvčí Dopravního podniku Jiří Štáb. Podle něj je ale pražská hromadná doprava s to dopravit na Letnou třeba dvacet tisíc fotbalových fanoušků a měla by tedy zvládnout i dopravu návštěvníků olympijského parku.

Poté, kdy hry skončí, celý areál zLetné zase zmizí. Ale Kejval nevylučuje, že se časem podobný projekt může realizovat znovu. "Příští olympijské hry budou v Brazílii. Tam asi nebudeme moci zopakovat koncept z loňského Londýna, kde vznikl přímo na místě pro fanoušky český dům. Pokud lidé park ocení, může tu vyrůst znovu," řekl Kejval.

A nejen to: magistrát se zatím staví pozitivně k tomu, aby Letná v budoucnu – po dokončení tunelu Blanka – trvale nabízela větší kulturní asportovní vyžití. "Olympijský park by mohl ukázat potenciál Letné, který je podle mě srovnatelný třeba s londýnskými nebo newyorskými parky," míní Kejval.Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...

Olympijský víceboj rozhýbal školáky, první ročník jich přilákal 91 tisíc

Kajakář Vavřinec Hradilek a biatlonistka Veronika Vítková navštívili školu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval seděl v pondělí se svým britským protějškem...

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...Najdete na iDNES.cz