Na mě asi Clintonová zapomněla, smál se Železný

10 2005
Praha - Jak se vyhnout ovlivňování při volbě dějiště olympijských her v roce 2012? Třeba nejít na schůzku s britským premiérem Tonym Blairem. "Nebyla to povinnost," brání se český oštěpař Jan Železný. Blair nakonec v Singapuru uspěl - hry bude v roce 2012 pořádat Londýn. "Dobrá volba," souhlasí Železný.

Svoji volbu jste neodtajnil. Můžete alespoň říct, jestli jste měl dopředu jasno nebo jestli jste se rozhodoval až v Singapuru?
Odjížděl jsem téměř s jistotou, ale stejně jsem čekal, jakým způsobem bude probíhat zasedání. Nemyslím, že by mě zásadně ovlivnily závěrečné prezentace. A jsem přesvědčen, že většina lidí jela do Singapuru rozhodnuta.

Zasedání MOV navštívila řada celebrit, které podporovaly kandidatury jednotlivých měst. Mohla podle vás jejich přítomnost ovlivnit členy pléna?
Někdo na to dá, vždyť jsou to velké osobnosti. Když si vezmete, že tam byli fotbalisté David Beckham, Raul, nebo Jackie Joynerová-Kerseeová, Jonathan Edwards, Jevgenij Kafelnikov. Navíc tolik politiků! V tu chvíli se nenašlo místo na světě, kde se sešlo tolik lidí z politického a sportovního života. Nejvíc se mi na tom líbilo, jak na zahájení v divadle stáli všichni politici ve stejné frontě jako my. Otočili jste se a tam Hillary Clintonová, vedle Jacques Chirac a další. Bodyguardi se museli hodně rozhlížet.

V Singapuru  jste měl v plánu setkání s britským premiérem Tony Blairem. Jak probíhalo?
Nešel jsem tam. Nebyla to povinnost. Ale oslovovalo mě hodně lidí, některé jsem třeba ani neznal. Naštěstí to nikdy neprobíhalo ve stylu: Musíš nás volit. Spíš na principu: Rádi bychom hry pořádali, máme velkou podporu obyvatel. To bylo pozitivní.

Bývalá první dáma USA Hillary Clintonová se prý při podpoře kandidatury New Yorku osobně setkala se všechmi členy pléna MOV. Je to pravda?
No, na mě asi zapomněla. (smích)

Den po vítězství Londýna ohromil britskou metropoli teroristický útok. Jak jste se o něm dozvěděl?
Vyšel jsem po zasedání z místnosti a vidím, jak Jarri Kurri kouká na televizi. Na CNN běžely záběry z toho, co se stalo v Londýně. Hned se spekulovalo, jestli to má souvislost se volbou nebo se sumitem G8. Zasáhlo nás to všechny, těm lidem bych chtěl vyjádřit soustrast. Snad se s tím Londýn a Velká Británie rychle vyrovnají.

Jaký může mít vítězství Londýna vliv na olympijskou kandidaturu Prahy? Ta se zatím připravuje na roky 2016 resp. 2020.
Neznamená to vůbec nic. Pokud Praha chce do kandidatury, musí začít pracovat a rychle. Pokud bude potřeba pomoc, sem ochoten. Proto jsem třeba do Singapuru vzal s sebou Jiřího Kejvala, který je jako člen Českého olympijského výboru přesvědčen, že myšlenka olympijských her v Praze je správná.

Kromě volby dějiště olympijských her v roce 2012 schválilo plénum MOV změny v programu her. Vypadly softbal a baseball, sport, který jste před lety dokonce vyzkoušel.
Baseball asi doplatil na to, že nejlepší hráči na hrách nikdy nestartovali a nikdy nebyla přerušena zámořská ligová soutěž. U softbalu se hned po jeho vyřazení rozpoutala diskuse o tom, že vypadl čistě ženský sport, což není dobré.

Mezinárodní olympijský výbor přijal ještě jedno zásadní rozhodnutí - kvůli korupci vyřadil ze svých řad Bulhara Slavkova.
Je to dobrý signál, se kterým naprosto souhlasím. Současný prezident Jacques Rogge dělá dobré kroky nejenom proti korupci.

Viděl jste dokument, který bulharského funkcionáře usvědčil?
Viděl. Létaly tam obrovské částky, nepředstavitelné! Jenomže nemůžete uplatit třeba prince Alberta nebo Prince Oranžského. A mě taky ne! Za ten průšvih by mi to nestálo. Pro mě olympiáda nejsou peníze.

Návratem ze Singapuru jste uzavřel diplomatickou část sezony, před vámi je ta sportovní. Jak by měla vypadat?
V pondělí odjíždím na soustředění do Nymburku a docela se těším až začnu trénovat. Věřím, že budu spokojený. Akorát si teď nejsem jistý, do kdy mám čas plnit limit na mistrovství světa...

Do 24. července.
Hm, to je už za chvíli. Ale neberu to tak, že musím. Operace achilovky nebyla úplně jednoduchá, občas ji ještě cítím, ale závody se s tím dají odházet. Problém je, jestli jsem schopen odházet dva dny za sebou. Na mistrovství světa totiž mezi kvalifikací a finále není den volna.  

Jaký je vůbec stav operované achilovky?
To ještě nevím. Na zasedání jsem měl nejzatíženější zadek (smích). Achilovka byla namáhaná opravdu málo. V posilovně v hotelu jsem byl jen dvakrát, celé dny jsem byl na jednáních.

Máte už vybraný závod, na kterém se letos poprvé představíte?
Uvidíme, nejblíže je Soluň, ale hned na konci týdne. Bude to těžké. 

Co bude rozhodující jestli pojedete do Helsinek?
Stačilo by mi sice splnit B-limit, ale jenom s ním by nemělo smysl tam jezdit. Nejsem v pozici jet na mistrovství s výkonem 79 m, to by mě dost nebavilo. Uvidím, kolik hodím. A bude záležet na stavu achilovky den po zatížení. Kdyby mi noha napuchla a nedalo by se házet, bylo by to zbytečné. Mistrovství světa pro mě není alfa a omega, i když Finsko je pro oštěpaře mekka a já mám s Finama dobré vztahy. Začínali jsme sice docela těžko, ale teď se máme rádi. 

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Najdete na iDNES.cz