Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Na Mount Everestu má hořet olympijský oheň

Olympijská pochodeň už cestovala i pod mořskou hladinou - australská potápečka Wendy Craig-Duncanová ji nese kolem Velkého korálového útesu. | foto: Reuters

24 2003
Peking - Olympijský oheň bude plát na nejvyšší hoře světa. Tento slib dali při kandidatuře na pořádání OH 2008 zástupci čínského Pekingu. V boji o olympiádu uspěli, a proto v současné době začínají plánovat, kterak pochodeň na Mount Everest vystoupá.

Expedice speciálně vybraných horolezců se uskuteční za pět let v květnu a olympijskou pochodeň by měli vynést z Tibetu až na Mount Everest tyčící se ve výšce 8848 metrů nad mořem.

"Ještě v tomto roce vybereme okolo osmdesáti horolezců ve věku mezi osmnácti a 23 lety, kteří pak budou speciálně pro běh s pochodní trénovat," řekl v úterý mluvčí pekingského organizačního výboru Sun Wej-ťia.

Úmysl vynést pochodeň na střechu světa oznámili Číňané už v létě 2001, v době, kdy byla jejich metropole teprve jedním z pěti kandidátů na přidělení letní olympiády. 

Pořadatelé her se při plánování cesty jednoho z olympijských symbolů předhánějí; štafeta s pochodní pro Atény 2004 například poprvé poputuje po všech pěti kontinentech s výjimkou Antarktidy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze