Na OH 2008 kandiduje pět měst

28 2000
L a u s a n n e - O pořadateli letních olympijských her v roce 2008 se rozhodne mezi Pekingem, Torontem, Ósakou, Paříží a Istanbulem. Tato města dnes vybral Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který v červenci roku 2001 na kongresu v Moskvě zvolí hostitele. Zástupci olympijského hnutí na zasedání v Lausanne vyřadili nabídky Bangkoku, Havany, Sevilly, Kuala Lumpuru a Káhiry.

MOV přistoupil k redukci počtu kandidátů v rámci reforem, které přijal po korupčním skandálu kolem volby Salt Lake City dějištěm zimní olympiády v roce 2002. Výbor loni schválil nový systém, podle něhož jsou ze seznamu kandidátů před začátkem kampaně vyřazeni "outsideři", z jejichž strany hrozí největší nebezpečí úplatků.

Vyřazovacím kolem prošly jen kandidatury, které splňovaly základní požadavky. Zájemci o pořádání her museli dokázat, že mají podporu vlád a zajištěné financování. Mezi další požadavky patřily zkušenosti s organizováním významnějších sportovních akcí a vyvinutá infrastruktura. Na základě těchto kritérií posoudila kandidatury zvláštní komise MOV, která pak sestavila zprávu a předložila ji výkonnému výboru.

Pět finalistů navštíví volební komise MOV, která posoudí jejich připravenost. Členové komise přicestují jen na krátkou návštěvu a nesmějí od kandidátů přijímat ani symbolické dárky. Podle Jacquese Roggea z exekutivy MOV výbor jednohlasně schválil kandidatury Pekingu, Paříže, Toronta a Ósaky. Istanbul prošel do finále většinou hlasů. Nejmenší šance má přesto podle pozorovatelů Peking, jemuž v roce 1993 uniklo jen o dva hlasy vítězství ve volbách dějiště OH 2000. Čínské město bývá tradičně dobře připraveno, ale jeho kandidatury narážejí na odpor obhájců lidských práv.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz