Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na OH 2008 kandiduje pět měst

28 2000
L a u s a n n e - O pořadateli letních olympijských her v roce 2008 se rozhodne mezi Pekingem, Torontem, Ósakou, Paříží a Istanbulem. Tato města dnes vybral Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který v červenci roku 2001 na kongresu v Moskvě zvolí hostitele. Zástupci olympijského hnutí na zasedání v Lausanne vyřadili nabídky Bangkoku, Havany, Sevilly, Kuala Lumpuru a Káhiry.

MOV přistoupil k redukci počtu kandidátů v rámci reforem, které přijal po korupčním skandálu kolem volby Salt Lake City dějištěm zimní olympiády v roce 2002. Výbor loni schválil nový systém, podle něhož jsou ze seznamu kandidátů před začátkem kampaně vyřazeni "outsideři", z jejichž strany hrozí největší nebezpečí úplatků.

Vyřazovacím kolem prošly jen kandidatury, které splňovaly základní požadavky. Zájemci o pořádání her museli dokázat, že mají podporu vlád a zajištěné financování. Mezi další požadavky patřily zkušenosti s organizováním významnějších sportovních akcí a vyvinutá infrastruktura. Na základě těchto kritérií posoudila kandidatury zvláštní komise MOV, která pak sestavila zprávu a předložila ji výkonnému výboru.

Pět finalistů navštíví volební komise MOV, která posoudí jejich připravenost. Členové komise přicestují jen na krátkou návštěvu a nesmějí od kandidátů přijímat ani symbolické dárky. Podle Jacquese Roggea z exekutivy MOV výbor jednohlasně schválil kandidatury Pekingu, Paříže, Toronta a Ósaky. Istanbul prošel do finále většinou hlasů. Nejmenší šance má přesto podle pozorovatelů Peking, jemuž v roce 1993 uniklo jen o dva hlasy vítězství ve volbách dějiště OH 2000. Čínské město bývá tradičně dobře připraveno, ale jeho kandidatury narážejí na odpor obhájců lidských práv.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz