Na OH se neprodala ani polovina vstupenek

3 2004
Atény - Sportovci budou o olympijské medaile zřejmě soupeřit před poloprázdnými tribunami. Do olympijských her zbývá deset dnů a Aténský organizační výbor (ATHOC) ještě neprodal ani polovinu z 5,2 milionu vstupenek. Kolem olympijské vesnice v Aténách se krátce před zahájením potulují opuštění psi. Snahy řeckých pořadatelů o jejich odstranění z ulic narušují i místní vojáci, kteří psy krmí a mazlí se s nimi.

Malý zájem o vstupenky finančně neznamená žádnou katastrofu, ATHOC se již dostal na 86 procent částky, kterou hodlal z prodeje lístků získat.

Přesné číslo dnes zní: 2,205.273 prodaných vstupenek. "Díky tomu jsme již vydělali 157 milionů eur," řekl agentuře Reuters mluvčí ATHOC Michael Zaharatos. Očekává, že si zájemci do zahájení her obstarají ještě více než milion lístků. Situaci prý pořadatelé olympiády neberou nijak tragicky. "Na semifinále a finále všech sportů máme prodáno 87 procent lístků," dodal Zaharatos.

Zájemců o to, vidět zápolení pod pěti kruhy na vlastní oči, s blížícím se startem her přibývá. Zatímco v červnu činil průměrný denní prodej čtyři tisíce lístků, v pondělí se jich podařilo udat rekordních 38 tisíc.

Kolem olympijské vesnice se potulují opuštění psi
Na přítomnost toulavých čtyřnohých zvířat si stěžoval šéf Australského olympijského výboru John Coates. "Ale naštěstí mi neočuchávali paty," dodal sarkasticky na adresu nevítaných hostů před branami olympijské vesnice. Organizátoři okamžitě povolali do akce specialisty na odchyt psů i ochránce zvířat, kteří by se měli společně postarat o to, aby psi do středy z okolí vesnice zmizeli.

Toulaví psi přitom organizátory znepokojují již měsíce. Pořadatelé sice slíbili, že během olympiády na ulicích nebudou, ale zatím se jim to nedaří splnit. Patnáct tisícovek psů se totiž v řecké metropoli cítí jako doma. Na křižovatkách se prý dokonce řídí signály semaforů a při místních fotbalových zápasech často vbíhají na hřiště.

Portugalští fotbalisté Postiga a Tiago nepojedou na olympiádu
Trenér portugalského olympijského výběru se bude muset v Aténách obejít bez dvou kvalitních fotbalistů, kteří patřili do stříbrného týmu z domácího evropského šampionátu. Kvůli zranění neodcestují do Řecka záložník Tiago Mendes ani útočník Hélder Postiga.  Třiadvacetiletý Tiago, jenž je spoluhráčem Petra Čecha v londýnské Chelsea, má problémy s třísly. O rok mladšího Postigu z Porta, jenž na ME vstřelil vyrovnávací gól v dramatickém čtvrtfinále s Anglií, zase podle oficiálního vyjádření portugalského svazu nepustí do Atén bolavé koleno. Portugalská reprezentace se v základní skupině olympijského turnaje utká s výběry Iráku, Maroka a Kostariky.

Francouzi si za aténské zlato vydělají 40.000 eur
Francouzští sportovci si v případě zisku zlaté medaile na olympijských hrách v Aténách vydělají čtyřicet tisíc eur (zhruba 1,26 milionu korun). Stejnou prémii mají vypsanou například také Rusové. Češi si za vítězství na hrách vydělají jen o trochu méně, olympijský výbor stanovil odměnu ve výši rovného milionu korun. 

Zkrátka nepřijdou ani majitelé dalších medailí - stříbrní Francouzi inkasují dvacet tisíc eur, za bronz budou brát o sedm tisíc méně. O mnoho skromnější jsou v této souvislosti tradičně silní Němci, jejich olympijští šampioni vydělají "pouze" patnáct tisíc eur.

Francouzští sportovci obsadili na předchozí olympiádě v Sydney šesté místo v medailovém hodnocení. Jejich tehdejší zisk 13 zlatých, 14 stříbrných a 11 bronzových kovů by nyní přišel olympijský výbor na takřka milion eur.

Papež ustavil ve Vatikánu oddělení pro sport
Papež Jan Pavel II. ustavil ve Vatikánu zvláštní oddělení pro sport. Vyplývá to z jeho dnešního prohlášení, které zdůrazňuje, že zájem milionů lidí o nadcházející olympijské hry v Aténách svědčí o významu sportu v dnešním světě.

Sporty hrají velmi významnou roli - na osobní i světové úrovni, uvádí se v prohlášení Vatikánu. Podle něj jsou jedním z "nervových center" současné kultury i příležitostí pro Vatikán, jak působit na věřící.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz