Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Basketbal jako fotbal? OH v Londýně možná naposledy s hvězdami z NBA

Momentka z her v Pekingu: Španělská hvězda Pau Gasol se snaží bránit Američana Kobeho Bryanta. | foto: Reuters

1 2012
Nejsledovanějším kolektivním sportem na olympijských hrách je jednoznačně basketbal. Důvod je jasný - účast hvězd z NBA. Stejné to bude zřejmě i letos v Londýně. Možná však naposledy. Basketbal si chce vzít příklad z fotbalu a na příští olympiádě tak možná fanoušci uvidí jen mladíky.

Fotbalový turnaj na olympijských hrách má jasná pravidla. Každý tým musí až na tři výjimky tvořit hráči do 23 let. Oproti mistrovství světa je kvůli tomu daleko méně sledovanou akcí. Podobnou cestou by se chtěl vydat i basketbal. "Myslíme si, že mezinárodní fotbal má skvělý model," vysvětluje inspiraci Adam Silver, zástupce komisionáře NBA. „Každé čtyři roky se pořádá mistrovství světa, což je nejsledovanější sportovní událost.“

Také basketbal by rád přidal důležitost světovému šampionátu a hvězdy NBA v budoucích letech vysílal výhradně právě tam. Jejich ochota reprezentovat na tomto méně atraktivní turnaji je však nejistá. Dalším argumentem vedení nejsledovanější basketbalové ligy světa je fakt, že někteří hráči hrají kvůli reprezentačním povinnostem prakticky celý rok a nemají tak prostor k odpočinku. Zastání pro svůj nápad by tak zřejmě našlo i u majitelů týmů.

Punc hvězdnosti získal olympijský turnaj poprvé v roce 1992 v Barceloně, kdy Spojené státy americké utvořily legendární Dream Team (tedy tým snů), který všechny soupeře suverénně válcoval. Michael Jordan, Magic Johnson či Charles Barkley tenkrát působili jako obrovské zjevení.

I další dvě olympiády skončily jasným vítězstvím USA, ale ostatní soupeři se jim začali vyrovnávat. Také zájem hvězd reprezentovat už nebyl takový. To vyústilo na olympiádě v Athénách v roce 2004, kdy na americký tým zbyl jen bronz. Zlato putovalo do Argentiny.

V touze po odplatě Spojené státy utvořily Redeem Team (tým vykoupení), který měl světu dokázat, že nejlepší basketbalisté jsou Američané. A v Pekingu se jim to povedlo.

I letos dají USA i přes řadu absencí dohromady tým plný fantastických hráčů z NBA, v čele s Kobem Bryantem, LeBronem Jamesem či Kevinem Durantem, a budou hlavním favoritem na zlato. Ztížit situaci se jim pokusí Španělé s Pauem Gasolem, Francouzi s Tonym Parkerem či Argentinci, které do boje povede znovu Manu Ginobilim.

Všechny tyto hvězdy mohou mít poslední šanci na olympijskou medaili. A v některých případech nejen kvůli přibývajícímu věku. Za čtyři roky se totiž na turnaj v Rio de Janeiru možná nedostanou kvůli novým pravidlům.

Najdete na iDNES.czmobilní verze