Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádě bude poslední Hašek

4 2002
Praha - Hokejový turnaj na olympiádě v Salt Lake City je drasticky zapasovaný do krátké přestávky v základní části NHL. Vedení soutěže svolilo jen s dvanácti dny pauzy. Před čtyřmi lety pro hry v japonském Naganu ustoupilo na sedmnáct dní, částečně kvůli časovému posunu. „Bude to práce za pochodu,“ míní reprezentační trenér Josef Augusta. "Ale pravidla jsou pro každého stejná." Velkolepý střet nabroušených velmocí se v údolí u Solného jezera spustí přesně za šest týdnů.

České mužstvo se v olympijské vesnici začne scházet nejspíš 10. února, kdy by měli dorazit hráči působící v evropských ligách - bek Sýkora a útočníci  Čajánek s Paterou. "Půjdeme na led, aby se aklimatizovali. I kdyby se mělo hrát tři na tři v pásmu," tvrdil  Augusta při oznámení nominace v Rusku.

Vyzýval novináře, ať si s sebou do Ameriky vezmou výstroj. Že mohou osiřelé trojici posloužit jako sparingpartneři. "Pánové, jak já bych vás rád trénoval!" šprýmoval.
Ve vesnici, jinak sloužící jako studentská kolej, by se mohlo líbit i hvězdám zvyklým na elitní hotely.

"V Naganu mě varovali: Počkej, až přijdou hokejky! Ti budou mít požadavky. Ale kluci byli úplně v pohodě," vyprávěl František Dvořák, vedoucí olympijské výpravy. "Sestava se příliš nezměnila a pokoje jsou v Salt Lake větší než v Japonsku, kde to byla  asijská míra."

Česká kabina v hale E Center se naplní postupně. Už dvanáctého dopoledne se v  ní mohou hlásit Reichel, Kubina a Jágr. Kdežto až čtrnáctého, zhruba třicet hodin před  úvodním utkáním, se objeví skupinka těch, kteří ještě večer předtím nastoupí za své kluby  NHL.

"Poslední přiletí Dominik Hašek," řekl sekretář svazu Jindřich Micka. Brankářská jednička přespí po utkání v Minnesotě a ráno se přesune do Salt Lake City, což obyčejně netrvá déle než dvě hodiny. Stihne tak jediný společný trénink národního týmu. Po něm Augusta oznámí sestavu.

Hokejistům z NHL vyřídí a doručí letenky asociace hráčů NHLPA. "Podle dohody s NHL je hradí mezinárodní federace IIHF," vysvětlil Micka. "Pro reprezentanty  z Evropy je obstaráme my."

V únoru 1998 se vítězná parta formovala už během úmorné cesty  autobusem z Tokia do Nagana. Na posílení kolektivu bylo víc času. Přesto Dominik Hašek ve své životopisné knížce vyprávěl, že se s mnoha mladšími hráči vůbec  nestačil skamarádit: "Bydleli jsme v oddělených apartmánech, na jídlo se chodilo zvlášť."

V  Salt Lake City se hektičnost programu ještě vystupňuje. Před tak významnými akcemi míval reprezentační výběr dlouhá soustředění, teď si hokejisté do turnaje narychlo odskočí z NHL. "Svoje záměry budeme realizovat a upravovat až přímo v zápasech," řekl Augusta. "Snad to půjde."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze