Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Královská účast na olympiádě. Do Londýna se probila vnučka Alžběty II.

SKOK NA OLYMPIÁDU. Zara Phillipsová, vnučka královny Alžběty II., si vybojovala místenku pro start na olympijských hrách v Londýně. | foto: AP

12 2012
Dvakrát jí olympijské hry utekly, dvakrát byl její kůň v nejhorší možnou chvíli zraněný. Velký sportovní sen se Zaře Phillipsové, vnučce královny Alžběty II., splní letos. Vybojovala si místo v týmu pro jezdecký závod všestrannosti - military.

Hry v Aténách 2004 i Pekingu před čtyřmi lety jednatřicetileté šlechtičně utekly, protože její bývalý "parťák", kůň Toytown, byl při obou příležitostech zraněný. Letos se vyšvihne do sedla jedenáctiletého valacha High Kingdom a bude se svými čtyřmi kolegyně bojovat o obhajobu bronzu z Pekingu.

"Dostat takovou příležitost je úžasné," přiznala. "Můj kůň je kliďas, jsem s ním moc spokojená, vyrostl a pořád se zlepšuje. Snadno se manévruje, tak doufám, že mu to v Greenwichi bude sedět."

Kůň sice nedosahuje kvalit Toytowna, trenéry ale při výběru oslovily její zkušenosti. Do týmu ji navrhli po třetím místu na jezdeckém Bramham International, její nominační místo musí ještě oficiálně posvětit Britský olympijský výbor.

Nominace jí přinesla velkou úlevu, už se ani neodvažovala na místo v britském týmu pomýšlet po těch dvou zklamáních v předchozích příležitostech. Dosud se zdálo, že nejbližší spojení s olympijskými hrami bude její účast v olympijské štafetě, pochodeň nesla minulý měsíc právě v sedle svého koně v cílové rovince v Cheltenhamu.

Program OH

Přehledný program olympijských her den po dni

Takto bude následovat cestu rodičů: matka, princezna Anny, závodila na olympiádě v Montrealu 1976, její otec Mark Phillips získal týmové zlato na mnichovských hrách 1972 a stříbro o šestnáct let později v Soulu.

Ona sama už v roce 2006 vyhrála mistrovství světa, za což dostala cenu Nejlepší sportovkyně Británie. Phillipsová je třináctou v řadě mezi uchazeči o trůn a před svou olympijskou premiérou říká: "Nemůžu se dočkat, až zasunu boty do třmenů a vyjedeme do závodu."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze