Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádě řádili vandalové

24 2002
Salt Lake City - Asi padesát policistů muselo krátce po půlnoci zasáhnout proti davu mladých lidí, kteří tropili výtržnosti v centru Salt Lake City. Podle svědků začali agresivní mladíci rozbíjet v dějišti olympijských her výlohy poté, co jim policisté zabránili v dalším požívání alkoholu. Vše se odehrálo poblíž hospody Bud World, která slouží jako hlavní osvěžovna pro návštěvníky her. Když se zaplnila tak, že už nebylo možné tam najít volné místo, začali se kolem shlukovat skupinky mladších lidí.

"Byli nespokojení a to ovládlo jejich další chování," prohlásil Scott Folsom, asistent policejního šéfa Salt Lake City. "Jen jsme se snažili vyčistit vzduch," dodal Folsom, podle nějž nebylo hlášeno žádné zranění, ani nebyla přivolána záchranná služba. Jediná škoda na majetku, jíž si byl vědom, bylo rozbité okno.

Když se policisté snažili dav rozehnat, začaly na ně podle svědků létat kameny a lahve. Strážci pořádku proto použili gumové projektily. Podle agentury Reuters byla oblast zatarasená policejními vozy a nad městem létaly vrtulníky monitorující situaci. Policisté dosud zatkli více než třicet osob.

Centrum Salt Lake City je denodenně zaplněno tisícovkami lidí, kteří se scházejí k vyhlašování olympijských medailistů i na tradiční koncerty provázející hry. Sedmnáct dnů panovala ve městě přátelská atmosféra, v noci na neděli se vyostřila.

"Problémy začaly, když nás nepustili asi deset minut před půlnocí do stanu Budweiser, že za chvíli zavírají," popsal situaci jeden z mladíků. "Tak jsme vyšli do ulic, ale všichni si začali navzájem krást piva a házet po sobě lahvemi. Jedna trefila
policistu do obličeje, takže po nás začali střílet gumové projektily. Tím dav rozdivočili a do oken začaly létat lahve," řekl.

V půl třetí ráno tamního času už měla policie situaci plně pod kontrolou a ulice byly vesměs prázdné.

Pracovník odklízí rozbité sklo z výlohy v centru Salt Lake City, kde tropil výtržnosti dav mladých lidí.

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz