Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Na olympiádě už můžu jen překvapit, říká plavec Vítek

Rostislav Vítek - Český plavec Rostislav Vítek. | foto: Jiří SeidlMF DNES

18 2008
Nejlepší český dálkový plavec Rostislav Vítek se chystá na olympiádu i na Heřmanických Šífrech.

Heřmanické Šífry jsou vaším posledním závodem v Česku před olympiádou. Jaký má pro vás význam?
Plave se jen pětka, což pro mě není tak zajímavé. Jsem spíše na delší tratě, ale bude to takové zpestření. Červenec je pro mě hlavně tréninkový, o objemech, o rychlosti.

Reprezentační trenér Zdeněk Tobiáš říkal, že těžší je se dostat na olympiádu, než na ní uspět. Souhlasíte?
Určitě. Teď už mohu jedině překvapit.

Nehoní se vám hlavou myšlenky na medaili?
To ne, na to jsou jiní lidé. Ale kolem desátého místa bych mohl být. Teď jsem hlavně vnitřně spokojený, že jsem se do Pekingu kvalifikoval.

Jenže jak jste se zmínil, už jste s tím příliš nepočítal, když vám první pokus na světovém šampionátu v Seville nevyšel.
To je pravda. Byl jsem vnitřně smířený s tím, že to spíše vyjde Kubovi Fichtlovi (plzeňský plavec, který o postup usiloval s ním), protože na desítce je úspěšnější a je i mladší.

Proto jste si tolik nevěřil?
Ano. A navíc, když jsme na dodatečnou kvalifikaci přímo do Pekingu přijeli, byl kanál dost klidný, nefoukal vítr, a to pro mě není nic příjemného.

Vy máte raději tvrdší, divočejší podmínky, že?
Přesně tak. Aspoň, že voda měla devatenáct dvacet stupňů Celsia, protože když je trochu chladnější, tak mi to vyhovuje, to mi nahrálo. Nejdůležitější ale bylo, že ráno před závodem foukal silný vítr a zvedly se vlny. To už jsem si říkal, že by to mohlo být dobré. A vyšlo to.

Je účast na olympiádě vaším splněným snem?
Rozhodně. Kvalifikace v Pekingu byla mým nejdůležitějším závodem kariéry.

Jak na vás působí prostředí, kde se za necelý měsíc uskuteční olympiáda?
Ten kanál mi vyhovuje. Rovinka pro finiš má nějakých tisíc dvě stě metrů. Dlouhý finiš mám moc rád, protože těžím ze své vytrvalosti.

Budou olympijské hry vrcholem vaší kariéry?
Mohou být, ale na konec kariéry ještě nemyslím. S trenérem Tobiášem jsme si říkali, že kdyby to teď do Pekingu nevyšlo, tak to můžeme zkusit za čtyři roky. Vše záleží na tom, jak mi vydrží zdraví a jestli budu na desítku ještě dostatečně rychlý. V Londýně, kde bude příští olympiáda, to dobře znám a měl by tam být i větší počet startujících, čtyřicet místo nynějších pětadvaceti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze