Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

V Soči už se hraje hokejový turnaj. Boj žen na ledě zaplnil halu Šajba

Momentka z hokejového turnaje žen: vpravo Kanaďanka Jennerová v souboji s Benzovu ze Švýcarska. | foto: Reuters

8 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Nejsledovanější sport zimní olympiády začal. Pravda, zatím je to jen ochutnávka na to, až přiletí Jágr, Crosby či Ovečkin - v Soči se rozjel turnaj žen, tradiční přetahovaná mezi rivalkami z Kanady a USA. Oba nejsilnější týmy hokejového ženského světa začaly své olympijské tažení vítězstvími.

V hale, jíž dal tento tradiční ruský hokejový pokřik jméno, bouřlivě znělo: "Šajbu, šajbu!" Jenže se tak nestalo. U jiné klasické hlášky "šajbu zabrósila" padala výhradně kanadská jména. Obhájkyně olympijského zlata rozjely turnaj v Soči pohodovým triumfem 5:0 nad Švýcarskem, USA zdolaly Finsko 3:1.

Turnaj mužů, na němž budou fanoušci upřeně sledovat největší esa planety, začíná ve středu ve výstavním Ledovém paláci Bolšoj. Jen o pár desítek metrů dál stojí menší z hal Šajba - menší, přesto možná "hokejovější". Uvnitř modré sedačky stoupají daleko kolměji než v Ledovém paláci a už úvodní duely žen ukázaly, že pokud diváci začnou bouřit, je atmosféra skvělá.

Na souboj Kanada vs. Švýcarsko bylo skoro plno. Šlo o duel silnější skupiny, ze které všechna čtyři družstva projdou dál - první dvě (téměř na sto procent Kanada a USA) rovnou do semifinále a zbytek do čtvrtfinále, kde vyzve nejlepší duo skupiny B tvořené Ruskami, Švédkami, Němkami a Japonkami.

"Ženský hokej má za sebou pozitivní vývoj, ušel dobrou cestu," říkala před startem kanadská ikona Hayley Wickenheiserová, pamětnice her v Naganu a majitelka tří olympijských zlatých.

Právě ona si počkala na chybnou rozehrávku Švýcarek a svůj nájezd mazácky zakončila svižnou střelou pod horní tyčku. Byla to jedna z pěti kanadských tref. Ač Švýcarky srdnatě bojovaly a dokonce si připsaly i "hit", neměly šanci. Zámořská dominance ovšem skutečně může jednou skončit - na posledních hrách ve Vancouveru dopadl stejný duel výhrou Kanady 10:1, teď 5:0.

Mexické vlny v Šajbě byly slibnou předzvěstí toho, co se začne v olympijském hokejovém Soči dít od středy.

Olympijské hry v Soči

Hokej - ženy

Skupina A:
USA - Finsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky:
1. Knightová, 28. Stacková, 36. Carpenterová - 56. Tapaniová.

Kanada - Švýcarsko 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Branky:
2. Larocqueová, 7. Watchornová, 24. Wickenheiserová, 33. Poulinová, 37. Johnstonová.

Tým Z V VP PP P S B
1. Kanada 1 1 0 0 0 5:0 3
2. USA 1 1 0 0 0 3:1 3
3. Finsko 1 0 0 0 1 1:3 0
4. Švýcarsko 1 0 0 0 1 0:5 0


Najdete na iDNES.czmobilní verze