Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Na olympiádu 2014 zbyli tři kandidáti

22 2006
Lausanne - Zimní olympiádu hry v roce 2014 bude hostit rakouský Salcburk, ruské Soči nebo jihokorejský Pchjongčchang. Po zasedání v Lausanne to uvedl Mezinárodní olympijský výbor, který během jednání zúžil okruh kandidátů ze sedmi na tři. Vítěz bude definitivně znám v červenci příštího roku na kongresu v Guatemale.

Smůlu mají po zúžení původního výběru Mezinárodním olympijským výborem kazašské Almaty, gruzínské Boržomi, španělská Jaca a bulharská metropole Sofia, které výkonný výbor ze seznamu kandidátů vyřadil.

O triu postupujících rozhodl patnáctičlenný výbor, jenž vycházel z analýzy expertů detailně popisující nabídku každého kandidáta.

Podle agentury AP nejsou vybraná města překvapením, šlo jen o to, zda bude ještě jako čtvrtý kandidát přizváno Almaty.

"Nechtěli jsme se řídit kvantitou, ale kvalitou," komentoval výsledek volby šéf MOV, Belgičan Jacques Rogge.

Za největšího favorita na pořádání her je všeobecně považován Salcburk, který stejně jako Pchjongčchang neuspěl na pražském kongresu při volbě organizátora her v roce 2010.

V případě zvolení Salcburku by se ovšem nekonaly všechny soutěže v Rakousku. Bobisté, sáňkaři a skeletonisté by bojovali o olympijské medaile na dráze v nedalekém bavorském Königssee.

Pchjongčchang se touží stát hlavním centrem zimních sportů v Asii, černomořské Soči má zase velkou podporu ruské vlády i prezidenta Vladimira Putina.

V případě vítězství Salcburku by se v Rakousku konaly třetí zimní olympijské hry po Innsbrucku 1964 a 1976, Rusko a Korejská republika usilují o první zimní hry v historii.

Obě země prožily již díky svým metropolím Moskvě a Soulu atmosféru letního sportovního svátku.

Všechna tři města nyní musejí složit kauci 500 tisíc dolarů na pokrytí volebního procesu a do ledna příštího roku podat oficiální návrh kandidatury.

V roce 2010 se zimní olympijské hry uskuteční v kanadském Vancouveru, v roce 2006 hostil hry italský Turín.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze