Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Ocenění pro sudího Královce, po Euru se dočkal nominace i na olympiádu

Pavel Královec v akci v podzimním zápase Ligy mistrů CSKA Moskva - Lille | foto: Reuters

16 2012
Čeští fotbalisté na šampionátu do 21 let loni v červnu zpackali olympijskou baráž proti Bělorusku, český fotbal však v Londýně své zástupce přece jen mít bude. Na turnaj byli nominováni hlavní rozhodčí Pavel Královec a asistenti Martin Wilczek s Antonínem Kordulou.

"Všichni tři to bereme velmi prestižně, je to pro nás největší úspěch, kterého jsme momentálně schopni dosáhnout. Olympiáda je jednou za čtyři roky a z Evropy moc rozhodčích nominováno nebývá," řekl Královec pro web fotbalové asociace.

Zápasy by měli řídit společně, tedy fungovat jako český tým. "Měli bychom být všichni v Londýně. Ještě neznáme program, ale věřím, že se jako diváci dostaneme i na jinou olympijskou soutěž," přeje si Martin Wilczek.

"Na olympiádě se scházejí nejvýznamnější sportovci, vždycky jsem hry sledoval a o to větší mám radost, že se jich zúčastním a všechno uvidím naživo. Ani jsem nedoufal, že bych se tam mohl někdy dostat," poznamenal Antonín Kordula.

Pro čtyřiatřicetiletého Královce, který se svými asistenty vedle domácí nejvyšší soutěže řídí i zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy, je to další významné ocenění.

Loni v prosinci ho Evropská fotbalová unie (UEFA) vybrala mezi kvartet sudích, kteří na červnovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině budou plnit roli čtvrtého rozhodčího.

Zápasy šampionátu totiž řídí jen sudí z tzv. elitní skupiny UEFA, což je nejvyšší třída. Královec je v druhé nejvyšší, v tzv. elite development. V ní se sudí připravují na to, že jednou vstoupí mezi elitu.

Česko na vrcholném evropském turnaji nemělo zástupce od roku 1996, kdy byl na šampionátu v Anglii jako hlavní Václav Krondl.

Pozice českých sudích na UEFA se výrazně vylepšila v létě, kdy se členkou komise stala Dagmar Damková. Dosáhla zvýšení počtu českých sudích na mezinárodní listině a například jejich obsazování v Lize mistrů, v níž zápasy řídí právě Královec.

Naposled pískal čtvrtfinálovou odvetu Evropské ligy mezi Valencií a Alkmaarem (4:0) a vedl si velmi dobře.

"Výkony jsou jedna věc, ale důležitá je i ta politická práce. Samozřejmě víme, že tu šanci řídit zápasy na nejvyšší úrovni jsme dostali díky naší předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze