Ocenění pro sudího Královce, po Euru se dočkal nominace i na olympiádu

Pavel Královec v akci v podzimním zápase Ligy mistrů CSKA Moskva - Lille | foto: Reuters

16 2012
Čeští fotbalisté na šampionátu do 21 let loni v červnu zpackali olympijskou baráž proti Bělorusku, český fotbal však v Londýně své zástupce přece jen mít bude. Na turnaj byli nominováni hlavní rozhodčí Pavel Královec a asistenti Martin Wilczek s Antonínem Kordulou.

"Všichni tři to bereme velmi prestižně, je to pro nás největší úspěch, kterého jsme momentálně schopni dosáhnout. Olympiáda je jednou za čtyři roky a z Evropy moc rozhodčích nominováno nebývá," řekl Královec pro web fotbalové asociace.

Zápasy by měli řídit společně, tedy fungovat jako český tým. "Měli bychom být všichni v Londýně. Ještě neznáme program, ale věřím, že se jako diváci dostaneme i na jinou olympijskou soutěž," přeje si Martin Wilczek.

"Na olympiádě se scházejí nejvýznamnější sportovci, vždycky jsem hry sledoval a o to větší mám radost, že se jich zúčastním a všechno uvidím naživo. Ani jsem nedoufal, že bych se tam mohl někdy dostat," poznamenal Antonín Kordula.

Pro čtyřiatřicetiletého Královce, který se svými asistenty vedle domácí nejvyšší soutěže řídí i zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy, je to další významné ocenění.

Loni v prosinci ho Evropská fotbalová unie (UEFA) vybrala mezi kvartet sudích, kteří na červnovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině budou plnit roli čtvrtého rozhodčího.

Zápasy šampionátu totiž řídí jen sudí z tzv. elitní skupiny UEFA, což je nejvyšší třída. Královec je v druhé nejvyšší, v tzv. elite development. V ní se sudí připravují na to, že jednou vstoupí mezi elitu.

Česko na vrcholném evropském turnaji nemělo zástupce od roku 1996, kdy byl na šampionátu v Anglii jako hlavní Václav Krondl.

Pozice českých sudích na UEFA se výrazně vylepšila v létě, kdy se členkou komise stala Dagmar Damková. Dosáhla zvýšení počtu českých sudích na mezinárodní listině a například jejich obsazování v Lize mistrů, v níž zápasy řídí právě Královec.

Naposled pískal čtvrtfinálovou odvetu Evropské ligy mezi Valencií a Alkmaarem (4:0) a vedl si velmi dobře.

"Výkony jsou jedna věc, ale důležitá je i ta politická práce. Samozřejmě víme, že tu šanci řídit zápasy na nejvyšší úrovni jsme dostali díky naší předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové."

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz