Na olympiádu poletí devět střelců

25 2000
P r a h a - Juniorka Kateřina Beranová, vloni vyhlášená Českým střeleckým svazem (ČSS) za Talent roku, se přiřadila k osmičce střelců pro olympijské hry v Sydney. Výkonný výbor ČSS se na nominaci osmnáctileté puškařky shodl poté, co byla České republice přidělena pro olympijské hry divoká karta. Studentka sportovního gymnázia v Plzni bude nejmladší českou střelkyní v historii olympiády. Svaz oficiálně schválil rovněž nominaci puškaře Václava Bečváře, který si v závodě SP v Atlantě vybojoval právo startu v přímém souboji proti Milanu Bakešovi.

Do Sydney odcestuje celkem devět střelců. Zářijového vrcholu sportovní sezony se zúčastní Martin Tenk v disciplínách libovolná a vzduchová pistole, ve střelbě na trap budou startovat David Kostelecký a Jiří Gach, jehož čeká i soutěž ve dvojitém trapu. Do olympijských soutěží zasáhnou i skeetaři Bronislav Bechyňský a Petr Málek, ve střelbě na běžící terč Miroslav Januš a v puškových disciplínách Radim Novák (libovolná malorážka na 60 ran vleže, LM 3x40 a vzduchová puška 3x60), Bečvář (LM 60 vleže a 3x40) a Beranová (VP 40 a sportovní malorážka 3x20).

Střelecká výprava je oproti olympijským hrám v Atlantě zhruba poloviční. "Neznamená to však, že máme jiné šance než v minulosti. S výjimkou Luboše Račanského jsou v nominaci všichni, kteří jsou schopni uspět v mezinárodní konkurenci," tvrdí sportovní ředitel svazu Vladislav Šaňák. "Každopádně chceme na olympiádě dodržet tradici a přivézt alespoň jednu medaili. Úplně spokojeni bychom byli se dvěma," netají se Šaňák.

Střelci vybojovali v uplynulých dvou letech osm olympijských míst. Již v roce 1998 se ve Světovém poháru prosadili Januš a skeetař Leoš Hlaváček, vloni znovu v SP rozšířili kvótu Gach, Tenk, Kostelecký a skeetař Jan Sychra a na mistrovství Evropy puškaři Bečvář s Bakešem. Beranová vloni skončila v Miláně a v Atlantě na prvním nepostupovém devátém místě a těsně jí tak unikla možnost bojovat o kvótu.

Právě Beranovou čeká hned v příštím týdnu důležitý mezinárodní test v podobě startu na juniorském mistrovství Evropy v Plzni. Senioři po krátké dovolené absolvují soustředění rovněž v Plzni a v Krkonoších a poslední závodní přípravou bude domácí šampionát 1.-3. září do třetice v západočeské metropoli. Do Sydney se střelci přesunou ve dvou skupinách 6. a 11. září.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz