Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na olympiádu v roce 2016 myslí také Belgie

17 2004
Brusel - Pořádat olympijské hry, nad tím v poslední době uvažují stejně jako v České republice také Belgičané. Studie agentury Deloitte a Touche dává tamním organizátorům naději, podle jejích závěru by se za dvanáct let v Belgii hry opravdu mohly konat. "A takovou příležitost si nenecháme uniknout," nechal se už slyšet předseda regionální vlámské vlády Bart Sommers.

V souladu s závěry studie vlámský premiér vybídl ke spolupráci na projektu také vládu federální a úřady "z jihu země", tedy frankofonní Valony.

Studie ostatně předpokládá, že na olympiádu by vlámské úřady měly vynaložit z veřejných zdrojů 800 milionů eur, a to se, rozloženo do tuctu let, nezdá mnoho.

Ze studie nicméně vyplývá, že federální pokladna by projekt měla podpořit sumou 4,1 miliardy eur a že se olympiáda neobejde ani bez účasti soukromého kapitálu.

Přínos Her pro belgické hospodářství studie odhaduje na 35.000 dočasných a 11.200 stálejších pracovních míst a 1,8 miliardy eur.

Autoři přitom sázejí na úsporný scénář, tedy maximální využití stávající infrastruktury sportovních, dopravních a ubytovacích zařízení; pokud by se měl však stavět nový olympijský stadion, náklady by poskočily o 250 milionů.

V Belgii, kde si jednotlivé regiony až žárlivě střeží své kompetence, to však vlámský nápad nemá jednoduché.

Například v minulosti federální premiér Guy Verhofstadt naznačil, že dotažení projektu by mohlo každý rok podpořit 1,25 milionu eur z výtěžku národní loterie a zbytek by si mohly vzít na starost společenství a Belgický olympijský výbor.

Vzápětí však byl ministerský předseda "umravněn" jazykovými společenstvími s tím, že sport už patří do jejich pravomocí, do nichž federaci nic není.

Duchovní otec projektu, bývalý judista Robert Van de Walle, nicméně neúnavně dál obíhá regionální politiky a podnikatele, aby si zajistil jejich přízeň. Belgie už flirtovala s kandidaturou na olympiádu v roce 2008 či 2012, teď se termín zase posouvá.
 
Nad projektem se i teď stále vznáší množství otazníků. Třeba dosud vůbec není jasný výběr dějiště. Předseda Mezinárodního olympijského výboru, rodák z belgického Gentu Jacques Rogge, už naznačil, že nebude-li to Brusel, který ovšem neleží ve Vlámsku, ale představuje samostatný region, záměr nemá žádnou šanci uspět.

O možnosti ucházet se o olympijské hry v roce 2016 nebo 2020 uvažuje i Praha, avšak své slovo má ještě do konce roku říci ekonomická a marketingová studie. Poslední olympijskou kandidátku z Východu předložili v roce 1999 Slováci (Poprad-Tatry), ale nepřesvědčili.

Zimní olympiádu pro rok 2006 získal italský Turín.

Autoři: ,


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz