Na olympiádu v roce 2016 myslí také Belgie

17 2004
Brusel - Pořádat olympijské hry, nad tím v poslední době uvažují stejně jako v České republice také Belgičané. Studie agentury Deloitte a Touche dává tamním organizátorům naději, podle jejích závěru by se za dvanáct let v Belgii hry opravdu mohly konat. "A takovou příležitost si nenecháme uniknout," nechal se už slyšet předseda regionální vlámské vlády Bart Sommers.

V souladu s závěry studie vlámský premiér vybídl ke spolupráci na projektu také vládu federální a úřady "z jihu země", tedy frankofonní Valony.

Studie ostatně předpokládá, že na olympiádu by vlámské úřady měly vynaložit z veřejných zdrojů 800 milionů eur, a to se, rozloženo do tuctu let, nezdá mnoho.

Ze studie nicméně vyplývá, že federální pokladna by projekt měla podpořit sumou 4,1 miliardy eur a že se olympiáda neobejde ani bez účasti soukromého kapitálu.

Přínos Her pro belgické hospodářství studie odhaduje na 35.000 dočasných a 11.200 stálejších pracovních míst a 1,8 miliardy eur.

Autoři přitom sázejí na úsporný scénář, tedy maximální využití stávající infrastruktury sportovních, dopravních a ubytovacích zařízení; pokud by se měl však stavět nový olympijský stadion, náklady by poskočily o 250 milionů.

V Belgii, kde si jednotlivé regiony až žárlivě střeží své kompetence, to však vlámský nápad nemá jednoduché.

Například v minulosti federální premiér Guy Verhofstadt naznačil, že dotažení projektu by mohlo každý rok podpořit 1,25 milionu eur z výtěžku národní loterie a zbytek by si mohly vzít na starost společenství a Belgický olympijský výbor.

Vzápětí však byl ministerský předseda "umravněn" jazykovými společenstvími s tím, že sport už patří do jejich pravomocí, do nichž federaci nic není.

Duchovní otec projektu, bývalý judista Robert Van de Walle, nicméně neúnavně dál obíhá regionální politiky a podnikatele, aby si zajistil jejich přízeň. Belgie už flirtovala s kandidaturou na olympiádu v roce 2008 či 2012, teď se termín zase posouvá.
 
Nad projektem se i teď stále vznáší množství otazníků. Třeba dosud vůbec není jasný výběr dějiště. Předseda Mezinárodního olympijského výboru, rodák z belgického Gentu Jacques Rogge, už naznačil, že nebude-li to Brusel, který ovšem neleží ve Vlámsku, ale představuje samostatný region, záměr nemá žádnou šanci uspět.

O možnosti ucházet se o olympijské hry v roce 2016 nebo 2020 uvažuje i Praha, avšak své slovo má ještě do konce roku říci ekonomická a marketingová studie. Poslední olympijskou kandidátku z Východu předložili v roce 1999 Slováci (Poprad-Tatry), ale nepřesvědčili.

Zimní olympiádu pro rok 2006 získal italský Turín.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

První české zlato z olympiády mládeže zařídila plavkyně Seemanová

Barbora Seemanová

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires pro českou...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Najdete na iDNES.cz