Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Vzhůru (zase) do Londýna! Paralympionici obhajují 27 medailí z Pekingu

PŘEVLÉKÁNÍ. Londýn se z olympijského hávu převlékl do paralympijského. | foto: Profimedia.cz

21 2012
Jiří Ježek, Eva Kacanu, David Drahonínský... To je jen malá ochutnávka z českých medailových nadějí na londýnské paralympiádě, jež začíná příští středu. Většina české výpravy čítající 47 sportovců odletí do britské metropole ve středu. A všichni nafasovali stejné oblečení včetně slavných holínek jako jejich "zdraví" kolegové-sportovci.

Závodníků je o devět méně než před čtyřmi lety v Pekingu, kde vybojovali 27 medailí (6 zlatých, 3 stříbrné, 18 bronzových), přesto se čeští paralympionici nechtějí ztratit ani v Londýně.

"Pokud zůstaneme nohama pevně na zemi, zase domů přivezeme placky," pronesl lukostřelec David Drahonínský, obhájce zlata z minulé paralympiády.

Češi se v Londýně představí v šesti sportech: nejvíc zástupců (15) mají atleti, mezi něž patří i Eva Kacanu. "Přeju si, abychom do toho dali maximum a aby ve výpravě po celých dvanáct dní zůstal týmový duch," řekla majitelka zlaté medaile z paralympiády 2008, kterou však momentálně trápí bolavý loket.

Vysoké ambice mají čeští plavci, lukostřelci či cyklisté včetně Jiřího Ježka, dvojnásobného vítěze Světového poháru. "Těším se na krásný londýnský velodrom, který má předpisových 250 metrů. Náš tréninkový v Motole má jen 150," pravil Ježkův parťák Jiří Bouška. "Jako ve všech sportech i v cyklistice konkurence za poslední čtyři roky vzrostla, přesto se jedeme poprat o co nejlepší výsledek."

Česká výprava odletí do Londýna z kbelského letiště ve středu, dva dny nato ji čeká oficiální přijetí za účasti zástupců České republiky v Londýně. Paralympiáda začne příští sobotu slavnostním zahájením na atletickém stadionu v Olympic Parcu a skončí na stejném místě 9. září.

Londýnských her se zúčastní 4 200 sportovců ze 166 zemí, po dvanáctileté pauze mezi nimi budou i mentálně handicapovaní (z české výpravy atletka Veronika Skuhrovská a Adéla Míková, bronzová z loňských Global Games). Prodáno bylo přes 2,1 milionu vstupenek, na pokladnách zbývá už jen zhruba 400 tisíc lístků. Sportovní kanál ČT 4 bude denně okolo 22. hodiny vysílat hodinový sestřih nejzajímavějších okamžiků dne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze