Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pláži nejdřív naděje a potom vztek

19 2000
S y d n e y - (Od zvláštních zpravodajů iDNES)Den ve znamení rychlého střídání nálad prožili v beachvolejbalovém areálu na sydneyské Bondi Beach čeští reprezentanti Michal Palinek s Martinem Léblem. V prvním kole oprav nejprve zdolali německý pár Scheuerpflug-Oetke a měli tak reálnou naději, že i v případě prohry v následném utkání mohou doufat v postup do osmifinále jako "lucky looser" neboli "šťastný poražený". Nakonec díky neobvyklému systému olympijského beachvolejbalového turnaje jen přihlíželi, jak si domácí a americká dvojice ve vzájemném zápase jistí postup...

Velmi solidní výkon proti favorizovaným švýcarským bratřím Lacigovým, s nimiž v úvodním kole turnaje prohráli jen těsně 13:15, dnes Palinek s Léblem potvrdili v odpoledních opravách proti Němcům Oetkemu se Scheuerpflugem. Od začátku se drželi ve vedení, které i přes chvilkový výpadek v závěru utkání pozornou hrou pohlídali . Výhra 15:8 znamenala, že je týž den navečer čekal rozhodující duel o postup mezi nejlepších šestnáct.

"Hráli jsme velmi dobře, ani jsme neztratili tolik sil, které ještě budeme potřebovat, neboť za půldruhé hodiny hrajeme znovu." vyprávěl těsně po úvodní olympijské výhře Michal Palinek a společně s Martinem Léblem pak drželi palce Švédům Bergovi s Dahlem, které již na světovém okruhu několikrát porazili.

Bohužel se nakonec po výhře 15:11 stali jejich soupeři favorizovanější Španělé Diez a Bosma, slušný bodový zisk však dával českému páru šanci, že by i v případě nepříliš vysoké prohry mohl do osmifinále proklouznout jako "lucky looser", tedy nejúspěšnější z poražených.

"Jenže ještě před naším zápasem se začaly dít věci! Američané Wong a Heidger si spočítali, že těsná prohra jim i tak zajistí postup a navíc se tak vyhnou favorizovaným bratrům Lacigovým, kteří naopak zbydou na  na vítězné australské soupeře Zahnera a Prossera,  a taky to nakonec uhráli" vzpomínal velmi rozladěně Palinek.

Průběh zmíněného zápasu mu pak dává za pravdu - Američané už vedli 9:4, ale pak se dostali do "nečekaného" útlumu a nakonec vyhráli Australané 15:11. Což se náramně hodilo právě Američanům, kteří jako lucky looser narazí v osmifinále na nejpřijatelnější Mexičany Villalobose s Ibarraou...

"Systém turnaje, který někomu umožňuje hrát schválně na prohru a získat díky ní výhodnějšího protivníka, je systémem špatným! Zarážející je to o to víc, že se jedná o olympijské hry..." dodal zklamaný Palinek.

Českému duu tedy nezbývalo, než se pokusit přejít přes Španěly, jenže rychlé střídání nálad a zákulisní tahy se na jejich výkonu podepsaly až příliš. Nedařilo se jim téměř nic, španělské bloky byly nepřekonatelnou překážkou a pro české útoky byl kurt příliš malý.
Prohru 4:15 na sebe sportovně vzal mladší z dvojice Martin Lébl: "Co k tomu dodat, podělal jsme to já. Tenhle zápas beru na sebe,  nezablokoval jsem , nešel mi servis, útoky do autu, prostě nic..."

Český pár, který obsadí konečnou 17. - 18. příčku, však s vyjímkou posledního duelu v Sydney herně nezklamal. A nebýt smolné pásky v závěru utkání proti bratrům Lacigovým, mohli být senzačně rovnou v osmifinále.

Na olympijských hrách už Martin Lébl startoval po boku Michala Palionka v roce 2000. Příští rok by si chtěl olympijskou zkušenost zopakovat s Michalem Bízou.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz