Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na plážích výbuch a vydřená výhra

16 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Báječná atmosféra na centrálním kurtu sydneyské Bondi Beach českým plážovým volejbalistkám nesvědčila. Pár Hudcová - Tobiášová nezvládl vstup do utkání s Američankami McPeakovou s Mayovou, první bod získal až poté, co se třináctkrát radovaly soupeřky a utkání nakonec skončilo 5:15. Celbová s Dosoudilovou musely na vedlejší kurt, a vydřely tam vítězství nad Nizozemkami Schoonovou a Kadijkovou 17:15. "Podlehly jsme atmosféře," přiznávaly první, zatímco druhé si pochvalovaly: "Bylo lepší hrát na dvojce."

První scéna, bouřlivý centrkurt
V přerušené hře řve z reproduktorů Mambo Nr. 5 od Lou Begy, žoviální moderátor však dokáže být ještě hlasitější a publikum podle jeho pokynů vybuchuje v nadšené ovace. I taková může být olympiáda, když zavítá na věhlasnou sydneyskou pláž Bondi Beach. Skrz vchody na protilehlou tribunu centrálního dvorce vidíme mořskou hladinu posetou surfaři čekajícími na tu správnou vlnu. Dříve tu kralovali, dnes sem lidé chodí kvůli volejbalu.

A turnaj plážových volejbalistek začal velmi zostra. Na centrálním dvorci měly už půlhodiny hrát české reprezentantky Hudcová s Tobiášovou, místo toho vrcholí souboj německých volejbalistek s Číňankami. Je to už druhé drama dnešního programu. V tom prvním si další Němky Friedrichsenová s Muschovou nechaly vzít postup až v koncovce, a také jejich krajankySchmidtová a Staubová mají namále.

Vítězí. Diváci jsou s moderátorem/diskžokejem zpracováni, bouří a těší se na další bitvu. Z rohové brány vstupují do arény čtyři blondýnky, ve fialovém bolérku a trenýrkách Američanky McPeaková s Mayovou, v modrém Češky Martina Hudcová a Tereza Tobiášová. Hlasatel tvrdí, že přijely z Československa: "Martyna Hutova, Tereza Tobasova."

Američanky začínají skvěle, výborně servírují a ještě lepší jsou v poli, takže nervózním soupeřkám rychle utíkají. Pátý bod získávají přímo z podání, je to 5:0 a mění se strany. "Začaly jsme s velkým respektem, zbytečně jsme se strachovaly a brzy to na nás dolehlo," přizná později Martina. "Pro soupeřky je naopak takové prostředí motivující," doplní k tomu Tereza. Během půlminutového odpočinku moderátor vyzývá diváky k tomu, aby poslaly kolem ochozů vlnu. Vyhoví mu, ale je vidět, že by raději viděli vyrovnaný zápas.

Rozdíl však narůstá, už je to 8:0 a Hudcová s Tobiášovou si berou oddechový čas. Hlasatel skáče po lavičkách u kurtu a vybízí publikum, aby podpořilo českou dvojici. Teď už nejde o postup, ale o to, nedostat kanára, tedy prohrát s nulou. Američankám všechno vychází, míče dopadají na lajnu, od sítě se odráží vždy tím směrem, kam potřebují ony.

Třináct nula, další tajm. "Už jsem v životě dost kanáru dostala i nadělila, je to sport, vyrovnala bych se s tím," tvrdí Tobiášová. Po utkání však budou její první slova k novinářům: "Nejradši bych řekla Bez komentáře."

Bod nakonec přišel právě jejím přičiněním, když se dlouhým lobem trefila do růžku hřiště. Publikum se zaradovalo, ocenilo i další čtyři body, ale už se těšilo na další zápas. Čekalo se drama, a ještě ke všemu s australskou účastí.

Periférie, kurt číslo dvě
Mambo zní i tady, jenže tlumeně, protože repráky jsou otočeny na druhou stranu. Je to dobře, protože hudba hraje při přerušení na centrkurtu a hráčkám na dvojce nemilosrdně vstupuje do hry. O to lépe je vidět moře, vlny a surfaři. "Jako na běžných kurtech, na které jsme zvyklé," říká Eva Celbová. "Tady jsme trénovaly, tady se umíme orientovat."

Je to vidět, v utkání proti nizozemským sestrám Rebece Kadijkové a Deboře Schoonové-Kadijkové mají jasně navrch. Desetihlavý hlouček českých fanouškům, v němž spojily síly studenti ze Sydney a trenéři či sparringpartneři reprezentantek, šílí. Vůbec mu nevadí, že se tu neodehrává žádné velké drama. Eva se Soňou už vedou 8:0. Moderátor, který nemá zvuk vyjetý tak vysoko, jako jeho kolega z ústředí, střídavě oslavuje hráčky z České republiky i z Československa.

"Vycházela nám taktika tvrdě podávat a bodovat při blocích, ale neměly jsme povolit v koncentraci," přizná si Soňa cestou z kurtu. Teď však jen nervózně sleduje, jak se ztrácí vydobytý náskok a pomalu převažuje zisk Holanďanek. Sestry vedou 12:8, od výhry je dělí dva body. "Měly strašně moc štěstí, daly šest es, většinou míč spadl přímo na lajnu, nebo se odrazil od sítě," komentuje Eva.

To hlavní však teprve přijde. Obrat na 14:13 pro český pár a první mečbol odvrácený zásluhou  velmi sporného výroku rozhodčích. "Soupeřka byla v síti, přestala jsem hrát," zlobí se Celbová, verdikt však změnit nemůže. Nizozemky vyrovnávají přímo z podání na 14:14 a brzy mají dva mečboly. Bez úspěchu. Poslední vítězné gesto totiž má patřit Evě Celbové. "Vrátily jsme se k naší hře a konečně jsme měly i trochu štěstí, které do té doby stálo na straně soupeřek," poznamenala hráčka, která v rozhodujícím okamžiku utkání uspěla na bloku.

Čekání vítězkám vyhovuje
Výsledky určily českým dvojicím zcela rozdílný program na příští dny. Celbová s Dosoudilovou jsou v osmifinále, mají čtyři dny volno, a pak nastoupí proti Japonkám Takahašiové se Saikiovou. "Z turnajů jsme zvyklé hrát i čtyři zápasy za den, ale odpočinek je příjemný. Aspoň si dám dopořádku bolavé koleno," pochvalovala si Eva Celbová. S japonskými soupeřkami mají Češky zápornou bilanci 1:2, ale cítí, že by mohly uspět. "Na síti je musíme udolat," říká odhodlaně Soňa Dosoudilová.

Hudcovou a Tobiášovou v tuto chvíli dělí od osmifinálové účasti pondělní dvoustupňové opravy, jména soupeřek se teprve dozvědí.

Eva Celbová, Bondi Beach a ideální vlny pro surfingDalší z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz