Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Na pohřeb sáňkaře Kumaritašviliho přijel i prezident Gruzie

Nodar Kumaritašvili, otec zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, na pohřbu. | foto: AP

20 2010
Tisíce lidí se přišly naposledy rozloučit s gruzínským sáňkařem Nodarem Kumaritašvilim, který se zabil před týdnem těsně před zahájením olympijských her ve Vancouveru. Na pohřeb přijel i prezident země Michail Saakašvili.

Při tradičním pietním obřadu ve sportovcově domovském městečku Bakurjani zazněly z úst truchlících gruzínské písně. "Chtěl jsem pro tebe vystrojit svatbu, místo toho máme pohřeb," pronesl sáňkařův otec David Kumaritašvili před portrétem jednadvacetiletého syna zavěšeným na zdi.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili na pohřbu sáňkaře Nodara Kumaritašviliho s matkou zesnulého Dodo.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili na pohřbu sáňkaře Nodara Kumaritašviliho s matkou zesnulého Dodo.

Smuteční procesí doprovodilo rakev s tělem, zabaleným do národní vlajky, od Kumaritašviliho domu na místní hřbitov, kde byla uložena do země.

Zatímco většina truchlících zvolila černé oblečení, prezident Saakašvili, podobně jako někteří další, byl oděn do bílé bundy gruzínské olympijské výpravy.

Neměl zemřít!

Obřadu předcházelo tradiční vykopání hrobu rodinnými příslušníky na místě, "posvěceném" červeným vínem.

Než došlo k uložení, rakev s tělem byla vystavena před domem a byla obložena křesťanskými ikonami a hořícími svícemi. Rodiče přijali ostatky sportovce, překryté gruzínskou vlajkou, před několika dny na letišti v Tbilisi. Poté se celá rodina vydala dlouhých 180 kilometrů zpět do Bakurjani.

Už v Tbilisi vzdalo olympionikovi hold množství sportovců i obyčejných lidí, mezi nimi olympijský vítěz ve vzpírání Georgij Asanidze. "Nodarova smrt je velkou ztrátou nejen pro Gruzii, ale pro sport na celém světě. Zaslouží si veškerou úctu za svou hrdinskou smrt," prohlásil.

Dav kondolujících v gruzínském městečku Bakuriani před domem rodičů zesnulého sáňkaře Nodara Kumaritašviliho.

Kumaritašviliho otec opakovaně kritizoval nedostatečné zabezpečení dráhy ve Whistleru, kde jeho syn při tréninku vylétl ze zatáčky a nekontrolovatelně narazil do ocelového nosníku. "Věděl, že je tam těžká zatáčka, ale nebál se jí. Nebyla to ani jeho chyba," uvedl.

Sám bývalý sáňkař odmítl některé názory z Vancouveru, podle nichž příčinou neštěstí byla jezdecká chyba. O bezpečnosti olympijského ledového koryta ve Whistleru se dál bouřlivě diskutuje. Série nehod a zranění provázela i tréninkové jízdy bobistů.

Pietní místo v gruzínském městečku Bakuriani, kde občané uctívají památku zesnulého sáňkaře Nodara Kumaritašviliho.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze