Na poštovní známku se dostal jen Zátopek

12 2004
Praha - Při příležitosti konání olympijských her vydává Česká pošta pravidelně známky, věnované této události. Jednotlivým sportovcům ale nikoliv, ani těm nejúspěšnějším. Jediným olympionikem, který se na poštovní známku dostal, byl v roce 2002 Emil Zátopek. "To ale nebylo u příležitosti olympiády, ale jako nejlepší český sportovec století," řekl mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Zátopkova známka v hodnotě devíti korun vyšla dva roky po atletově smrti. "Živé lidi není zvykem u nás na známkách vydávat, to ediční politika nepřipouští, kromě prezidentů," dodal Vančura.

Mimořádné aršíky vydává pošta jen v případě mimořádných olympijských úspěchů. Za posledních deset let to byla známka k vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o čtyři roky později k vítězství Aleše Valenty ve skocích na lyžích v Salt Lake City.

"Jsou to ale známky s obecným motivem. Akorát u Valenty vyšla čirou náhodou nejdřív známka obecně k hrám s motivem anonymního akrobatického lyžaře a po jeho vítězství se tam dotisklo jeho jméno. Postava Valenty to sice nebyla, bylo to ale tematické," upřesnil Vančura.

Letos vydala pošta 23. června známku věnovanou olympiádě v Aténách s motivem cyklistky v hodnotě devíti korun. Ve stejný den vyšla i známka k paralympiádě, na které je vyobrazen postižený oštěpař. Emisní plány připravuje zhruba rok a půl předem ministerstvo informatiky. To také rozhoduje o tom, kterým sportovcům známku vydá po jejich úspěchu.

"Kdyby teď vyhrál oštěpař Železný, což by bylo už počtvrté, tak to by bylo významné. A podobně je na tom vodní slalomářka Hilgertová. Na druhou stranu kdyby desetibojař Šebrle jen vyhrál, pro známku by to nebylo nic moc, ale kdyby u toho udělal světový rekord, tak možná... Ale teď jen spekuluji," zkusil Vančura odhadnout sportovce, kterým by mohla být známka věnována ještě v letošním roce.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz