Na poštovní známku se dostal jen Zátopek

12 2004
Praha - Při příležitosti konání olympijských her vydává Česká pošta pravidelně známky, věnované této události. Jednotlivým sportovcům ale nikoliv, ani těm nejúspěšnějším. Jediným olympionikem, který se na poštovní známku dostal, byl v roce 2002 Emil Zátopek. "To ale nebylo u příležitosti olympiády, ale jako nejlepší český sportovec století," řekl mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Zátopkova známka v hodnotě devíti korun vyšla dva roky po atletově smrti. "Živé lidi není zvykem u nás na známkách vydávat, to ediční politika nepřipouští, kromě prezidentů," dodal Vančura.

Mimořádné aršíky vydává pošta jen v případě mimořádných olympijských úspěchů. Za posledních deset let to byla známka k vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o čtyři roky později k vítězství Aleše Valenty ve skocích na lyžích v Salt Lake City.

"Jsou to ale známky s obecným motivem. Akorát u Valenty vyšla čirou náhodou nejdřív známka obecně k hrám s motivem anonymního akrobatického lyžaře a po jeho vítězství se tam dotisklo jeho jméno. Postava Valenty to sice nebyla, bylo to ale tematické," upřesnil Vančura.

Letos vydala pošta 23. června známku věnovanou olympiádě v Aténách s motivem cyklistky v hodnotě devíti korun. Ve stejný den vyšla i známka k paralympiádě, na které je vyobrazen postižený oštěpař. Emisní plány připravuje zhruba rok a půl předem ministerstvo informatiky. To také rozhoduje o tom, kterým sportovcům známku vydá po jejich úspěchu.

"Kdyby teď vyhrál oštěpař Železný, což by bylo už počtvrté, tak to by bylo významné. A podobně je na tom vodní slalomářka Hilgertová. Na druhou stranu kdyby desetibojař Šebrle jen vyhrál, pro známku by to nebylo nic moc, ale kdyby u toho udělal světový rekord, tak možná... Ale teď jen spekuluji," zkusil Vančura odhadnout sportovce, kterým by mohla být známka věnována ještě v letošním roce.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz