Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na poštovní známku se dostal jen Zátopek

12 2004
Praha - Při příležitosti konání olympijských her vydává Česká pošta pravidelně známky, věnované této události. Jednotlivým sportovcům ale nikoliv, ani těm nejúspěšnějším. Jediným olympionikem, který se na poštovní známku dostal, byl v roce 2002 Emil Zátopek. "To ale nebylo u příležitosti olympiády, ale jako nejlepší český sportovec století," řekl mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Zátopkova známka v hodnotě devíti korun vyšla dva roky po atletově smrti. "Živé lidi není zvykem u nás na známkách vydávat, to ediční politika nepřipouští, kromě prezidentů," dodal Vančura.

Mimořádné aršíky vydává pošta jen v případě mimořádných olympijských úspěchů. Za posledních deset let to byla známka k vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o čtyři roky později k vítězství Aleše Valenty ve skocích na lyžích v Salt Lake City.

"Jsou to ale známky s obecným motivem. Akorát u Valenty vyšla čirou náhodou nejdřív známka obecně k hrám s motivem anonymního akrobatického lyžaře a po jeho vítězství se tam dotisklo jeho jméno. Postava Valenty to sice nebyla, bylo to ale tematické," upřesnil Vančura.

Letos vydala pošta 23. června známku věnovanou olympiádě v Aténách s motivem cyklistky v hodnotě devíti korun. Ve stejný den vyšla i známka k paralympiádě, na které je vyobrazen postižený oštěpař. Emisní plány připravuje zhruba rok a půl předem ministerstvo informatiky. To také rozhoduje o tom, kterým sportovcům známku vydá po jejich úspěchu.

"Kdyby teď vyhrál oštěpař Železný, což by bylo už počtvrté, tak to by bylo významné. A podobně je na tom vodní slalomářka Hilgertová. Na druhou stranu kdyby desetibojař Šebrle jen vyhrál, pro známku by to nebylo nic moc, ale kdyby u toho udělal světový rekord, tak možná... Ale teď jen spekuluji," zkusil Vančura odhadnout sportovce, kterým by mohla být známka věnována ještě v letošním roce.

Autor:


Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz