Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Na sebe brnění, na brusle zátěž a jde se trénovat. Tak tvrdou přípravu má Jágr

Jaromír Jágr na tréninku hokejové reprezentace. Pod dresem má speciální ocelovou vestu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Právě dnes slaví Jaromír Jágr osmatřicáté narozeniny. Jen málokdo z jeho soupeřů je ještě starší, v české hokejové partě je největším mazákem. A pořád exceluje. "Motivuje mě touha být lepší než mladší kluci," svěřil se hvězdný útočník.

Za to, že stále patří k nejlepším hráčům na světě, vděčí nejenom talentu od Boha, ale také velkému odříkání a nezměrné ctižádosti. "Být dobrý je pro mě čím dál těžší," říká Jágr. Proto si často přidává v posilovně. A pro tréninky na ledě má také vylepšení.

Je jako středověký rytíř, jenž se chystá do bitvy a na sobě nese těžké železné brnění. Na tréninky totiž obléká speciální ocelovou vestu. "Má dvě. Jednu dvacetikilovou, druhou šestikilovou," líčí Pavel Kolář, fyzioterapeut národního týmu.

O co víc mákne na tréninku, o to líp se cítí při zápase. Ale není dvacet kilogramů příliš?

Jaromír Jágr (vpravo) a Vladimír Růžička na tréninku českých hokejistů

"Je, těžká vesta také není pro mezizápasové tréninky nejvhodnější. Už kvůli tomu, že mění koordinaci bruslení, svalů a herní techniky."

A to není všechno. Jágr závažím zatěžká i brusle.

"Upne ho na nože díky speciální svorce. Každé z nich váží zhruba dvě stě gramů," popisuje Kolář. "Jarda tím trénuje explozivní sílu. Hokej má založený hlavně na prvním druhém kroku a v zápase se tak cítí daleko lehčí."

A hokejka? Na ni si zátěž připevňuje až po tréninku, kdy zůstává sám na ledě.

"Na místa, kde končí hůl a začíná čepel, připevní speciální pěti- až šestikilové závaží a míchá s pukem. Díky tomu si zlepšuje sílu v zápěstí. Je to metoda, kterou jiní hráči moc nepoužívají, ale on si na ni zvykl a myslím, že mu přinesla ovoce."

Jaromír Jágr na tréninku českých hokejistů

Nikdo další z českých reprezentantů, kteří budou bojovat na olympiádě, podobné postupy nevyužívá. "Ještě to není úplně zažité, ale myslím, že by jim to také pomohlo," tvrdí Kolář.

Nepřetěžuje se Jágr zbytečně? Zvlášť když sám přiznal, že musí mnohem víc času věnovat regeneraci a odpočinku? "On své tělo dobře zná. Hokej hraje už řadu let a je schopný určit si to správné zatížení. Má obrovský cit a vnímá reakci organismu mnohem líp než ostatní hráči," říká Kolář.

Zároveň ale připouští, že tyto metody nemusí vyhovovat každému. "Není třeba vhodné používat je v době, kdy hráč ještě roste, protože by to byla příliš velká zátěž. Důležitá je také tělesná konstrukce a fyzické předpoklady hráče. Proto se tyto metody musí aplikovat individuálně."Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze