Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Na skřipec nesahat! To je pravidlo akvabel

U MOŘE. V bazénu jsou akvabely Soňa Bernardová (vlevo) a Alžběta Dufková často. Chodí si jen tak zaplavat? Takových chvilek moc nebývá, připouští Dufková.

24 2008
Jak prorazit na olympiádě v synchronizovaném plavání? Češky to zkusí s rapovou muzikou. "Technickou sestavu jsme daly do hiphopového trendu," říká Soňa Bernardová. Parťačka Alžběta Dufková dodává: "Máme radši hudbu beze slov, rytmickou. Původně je rapová."

Zástupkyně českého synchronizovaného plavání chtějí jít v Pekingu s dobou. "Nasadily jsme svižnější tempo. Snažíme se přiblížit nejlepším. Trend, který udávají Rusky, olympijské vítězky, je obrovská rychlost a náročnost pohybu," říkají brněnské akvabely. Jako téma volné sestavy zase zvolily moderní a výrazový tanec.

K tomu všemu potřebují nové plavky. Každá dvoje, jeden kousek v ceně čtyři až pět tisíc korun. "Spolupracujeme s návrhářkou, což je Bětčina sestra, která si poslechne hudbu. Podívá se na sestavu a řekne nám představu," líčí Bernardová.

Návrhářku však musí akvabely trochu usměrnit. Slovo má i švadlena. A pravidla. "Plavky musí mít sportovní charakter, aby prošly prohlídkou," říká Bernardová. Dva díly, rukávky, nohavičky či síťovina jako u krasobruslařek se ve vodě nenosí. "Ale musí to být originál. Nádherný," připomíná Bernardová.

K němu musí ladit i líčení. "Každá máme kufříček s věcmi," říká Dufková. Do něj patří speciální šampony a mýdla, voděvzdorné rtěnky, řasenky, stíny... A skřipec na nos!

"Každá máme ozkoušený a já si na svůj nedám sáhnout. Nesmím ho zaměnit s nikým jiným. Je to nejdůležitější součástka, která musí přesně sedět," říká Bernardová.

Do vody se líčí ve velkých nánosech a sytých barvách. Je potřeba upoutat rozhodčí a diváky. Tak jako na divadle. "Oční kontakt z vody je moc důležitý, i když to vypadá, že nás skoro není vidět. Často se stane, že strhne diváky, kteří roztleskají celou halu a rozhodčí se tím nechají ovlivnit," popisuje Bernardová.

Pevně doufá, že na olympiádě budou ti nejlepší sudí. Stejně jako třeba v gymnastice totiž dokážou zasáhnout do výsledku. "Ale s tím se člověk musí smířit. Je náročné dostat se mezi tu úplně nejlepší špičku," povzdychne si Bernardová.

Na olympiádě bude zkušenější průvodkyní parťačky, jež je o 14 let mladší. Nicméně plavecký areál, modrou kostku, ozkoušely obě. "Voda je studená," vyhrkne Dufková. Šestadvacet stupňů je málo, rozehřátá těla tuhnou. "Ale architektonicky je kostka zajímavá. Přitáhne pozornost." Zvlášť večer. "Je moc hezky nasvícená," povídá Bernardová. "Je to pěkný nový areál. Ale i přesto, jak je obrovský, uvnitř bylo vidět lehký šedý mrak smogu."

České akvabely si tu připsaly primát: při kvalifikaci na hry okusily olympijský bazén jako úplně první ze všech závodnic. Teď se budou snažit přiblížit těm, které budou úplně první v olympijském závodě.

V rytmu rapu.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze